| Apocaliptic a întrebat:

Daca achizitionez un PC care vine fara CD cu drivere pentru el, cum procedez?
Pot sa instalez windows-ul si apoi sa caut driverele pe net?
Nu prea sunt familiarizat cu asta...
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce Pc vrei să achiziționezi și de ce buget ai(o să am eu unu de vânzare.detalii dacă te interesează)
La Windows 7 driverii se găsesc în automatic updates, deci nu se tratează ca Windows XP, care din cauza că avea suportu de drivere învechit trebuiau instalați de pe net.
Primul pas.Cauți pe net driverii plăcii de rețea în funcție de ce placă de bază ai la PC și un antivirus
Salvezi driverii ăia și antivirusul pe un stick USB
Foolosești un dvd legitim de windows 7(vezi pe softpedia)Home premium că ești user casnic bănuiesc, nu ultimate-u care e doar o mizerie comercială elaborată de Microsoft(nu te lăcomi ca românu că n-are sens!)
Când instalezi Windows când vei fi întrebat vei seta automatic updates pe disablet, asta ca după ce platforma s-a instalat să-l activezi pe notify my but don't automaticly download or install them
Se instalează antivirusul(cu netul activ!)
Se setează automatic updates
se scanează după actualizări
Aici 100% vei găsiibig grinriverii de imagine, mixerul audio de la realteck, și alți driveri pentru tot hardware-ul ce îl ai în sistem(de la tv tunere la plăci audio, wifi, etc)Dacă nu vrei nu instalezi și actualizările de Windows(nu recomand în speciale cele pentru Windows 7, dar e alegerea ta)
Procedezi la bifarea driverilor și apoi instalezi actualizăriile.
Succes

| Apocaliptic explică (pentru DeyCj):

Mhm. Am inteles tot in afara de faza cu Stick-ul si DVD-ul. Le bag pe amandoua odata in pc si incep instalarea windows-ului?
A, si cred ca am sa bag windows 8.1 in el, stiu ca se spune ca nu e cine stie ce windows dar e totusi un windows mai nou si pot sa il iau la un pret tare bun de la cineva caruia nu-i trebuie.

| DeyCj a răspuns (pentru Apocaliptic):

Da.Windows 8 este mai bun deoarece are suportul de drivere actualizat, instalează driverele automat în timpul procesului de instalare, dar nu e prea conceput pentru pc-uri desktop.
Cu driverele de windows 7.
Prima instalezi sistemul și apoi de pe stick-ul usb instalezi driverul de rețea(dacă e cazul) urmat de instalarea antivirusului şi apoi actualizările de sistem(ce includ drivereii şi actualizările Windows)
Recomand Windows 10.Chiar de e tehicall preview este o combinaţie între Windows 8 şi Windows 7(are funcţiile de Windows 8 incluse în meniul start de Windows 7 plus facilitatea furată iar(ca cel cu store-ul) de la sistemele linux, şi anume desktop-uri virtuale). Succes

3 răspunsuri:
| Gabii_Gabriel_1998 a răspuns:

Depinde ce windows bagi pe el la windows 7 driverele se instaleaza automat odata cu windowsul pe cand pentru xp descarci programul 3DP chip, il instalezi si descarci din el ce programe ai nevoie.Succes
www.3dpchip.com/3dpchip/3dp/chip_down_ro.php