| FanGaming98 a întrebat:

Dacă iau un laptop cu SSD și îi mai adaug după alt SSD de aceeași capacitate, sistemul de operare va merge mai rapid?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Sistemul de operare este instalat pe un singur ssd, deci n-are nicio treaba cu cel de al doliea ssd, va merge la fel, doar ca vei avea mai mult spatiu de stocare.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de viteza cpu, ram acel ssd

| anonimg a răspuns:

Va merge un pic mai lent, deoarece windosul mai are nevoie de timp ca sa descopere si celalalt ssd, si tot ceea ce va fi in el; dar este insesizabila diferenta (aproximativ intre 1 si 3 secunde in plus, depinde cat de plin va fi ssd-ul, si chiar ambele).

| FanGaming98 explică (pentru anonimg):

Dar dacă folosesc al doilea SSD/HDD doar pentru stocare, iar SSD-ul principal va rămâne pentru Windows?

| anonimg a răspuns (pentru FanGaming98):

La acest lucru m-am referit. Cu cât mai multe ssd-uri, cu atât va încetini windowsul la pornire. Dar diferența va fi insesizabilă.
Dacă ai fi pus un hdd, diferența aceea va fi dublă.

| Sofer a răspuns:

O sa meargă la fel de rapid ca înainte fiind instalat deja pe ssd.

| PainTech a răspuns:

Nu, nu va merge mai rapid.
Vei avea totusi mai mult spatiu de stocare.

| flixbuster a răspuns:

Daca vrei ca sa cresti viteza cu doua SSD-uri identice trebuie sa le faci RAID 0.

| JicaContra a răspuns:

DACA POTI sa il pui fizic... SI daca faci raid 0, da, dar pe ssd-uri am inteles ca nu e asa de mare si de tare imbunatatirea

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Aceeași capacitate de memorie sau aceeași viteza de scriere?

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Dacă pui cu aceeași viteza de scriere o sa ii mărești doar memoria. Eu de exemplu am schimbat la laptop SSD-ul care scria cu 100 cu un SSD care scrie cu 500. Este o îmbunătățire semnificativa. Am adăugat și plăcută de RAM pentru jocuri, care se mișca mult mai fluent.

| FanGaming98 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Nu știu sigur ce viteză de scriere are. Eu de fapt vreau să îmi iau alt laptop, un HUAWEI MATEBOOK D15, dar nu știu ce fel de SSD are, știu că are capacitate de 256GB și mai are un slot pentru încă un HDD/SSD.

| RAY a răspuns (pentru FanGaming98):

Degeaba are viteza mare daca cpu e slab, asta trebuie sa intelegi

| FanGaming98 explică:

Dar dacă iau acest laptop (Huawei matebook d15, ryzen 5, ssd 256GB, 8Gb ram, radeon Vega 8), va merge la fel de rapid peste ani, chiar dacă mai pun fișiere pe SSD?

| FanGaming98 explică:

Mulțumesc tuturor. Voi rămâne doar cu SSD-ul principal și poate ce fișiere le am în plus le voi pune pe un hard extern sau pe PC, astfel încât sa-mi ajunga spațiul. Mulțumesc!