| LoveIsLove4Ever a întrebat:

dau funda. pc-ul meu are mai nou o eroare foarte grea. "the file or directory is corrupted and unredable" se intampla cand instalez jocuri, rulez programe, dar daca ma duc eu pana la fisierul respectiv il ruleaza fara probleme. ma puteti ajuta sa rezolv problma?

3 răspunsuri:
| TPUajutor a răspuns:

Salut lucrez mai bine de 3 ani cu windows si sincer sa-ti spun asa probleme practic nu am intalnit insa teoretic problema ar veni de la o instalare incorecta a frameworkului.Sau mai rau ai avea probleme generate de HDD.Nu e de speriat acest lucru, stai linistit ca se rezolva.Pentru a te putea ajuta si a detecta problema exacta trebuie sa dispun de mai multe informatii despre starea PC-ului tau.Asa ca poti lasa un raspuns unde indica de cat timp nu ai schimbat SO.Pentru suport mai detailat ma contactezi privat si incerc sa te ajut.
Vezi daca te descurci poti incerca sa consulti si acest tutorial video https://www.youtube.com/watch?v=5bh-idZF7o0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta eroare este data de faptul ca un fisier a fost corrupt, poate fi corrupt de virusi(situatii rare), de alte programe sau de niste erori pe hard disk.
Rezolvare :
1) Click pe tasta windows + r >>>>- scrie chkdsk /f >>>> daca va arata mesajul acesta : "Chkdsk cannot run because the volume is in use by another
process. Would you like to schedule this volume to be
checked the next time the system restarts? (Y/N)" scrie Y si enter.
2) Click pe tasta windows + r >>> scrie SFC /SCANNOW si enter.
3) Fa o scanare completa folosind un program anti-malware(antivirus)
Deci acestea sunt 3 solutii de rezolvare a problemei. Incepe cu prima si daca nu se rezolva faci a doua...

| LoveIsLove4Ever explică (pentru anonim_4396):

Nu. Calculatorul ala nu mai vede antivirus. Am instalat odata si dupa o sxanare rapida pc-ul s-a restartat si mi-a spus ca hal.dll lipseste si era windows original