| andreirobert15 a întrebat:

de cateva zile mi se blocheaza router-ul wifi foarte des, dar atunci cand se blocheaza de cele mai multe ori e cand aprin playstation-ul si intru intr-un joc online, imediat ce am intrat mi se blocheaza, ma gandesc ca router-ul nu are putere sa trasmita wifi avand in vedere ca pe aceasi retea de wifi am 3 telefoane si 2 calculatoare dar vreau sa stiu si pararea voastra, e cazul sa schimb router-ul si sa iau unul mai puternic?
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza traficului nu prea se blocheaza un router.

In mod normal, un playstation nu face trafic de date mai mare decat redarea unui film de pe Youtube.

Fa o experienta: intra pe Youtube de pe ambele calculatoare, fara playstation pornit, si reda cate o serie de videoclipuri in acelasi timp.
Daca se blocheaza, atunci e posibil sa fie routerul de vina (sau net-ul slab).

Daca insa, pe ambele calculatoare, redarea clipurilor merge fara probleme, atunci poate fi alta problema: un atac cibernetic din exterior, tinta fiind playstation-ul, kocul. (asta se poate intampla la jocuri piratate, descarcate "dupa ureche" de pe net.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca este un ruter la "10 lei" da recomand ceva gigabit cu minim 3 antene de 8 decibeli in banda N, AC.