| Anonim288392929 a întrebat:

Salut TPU.
De câți W sa fie sursa pentru:
Procesor i310100F
Placa video GeForce GT1030
Hdd 1T
Ssd 256gb
Și o placa de baza oarecare?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://outervision.com/b/10h74A

550W e mai mult decat suficient sa duci o RTX 3060 cu acel procesor.
Pentru GT1030 e suficienta una de 500W.
Cum sursa se cumpara cu ideea de upgrade in minte, poti lua si una putin mai mare, de ex de 650W.

Nu e nevoie de mai mult,
DAR
trebuie sa tii cont de un singur lucru:
Sursa nu se cumpara de la un producator indoielnic, conteaza foarte mult brandul si cei care realizeaza electronica (OEM-ul).

Decat sa cumperi una de 750W Delux, Akyga, Rasurbo, Rhombutech, Floston, InterTech, Xilence, Serioux, sau mai stiu eu ce petarda si bomba cu ceas,

e RECOMANDAT sa cumperi ceva de la un producator renumit, chiar daca e de 550W:

Seasonic, Corsair, BeQuiet, EVGA, Cooler Master, Antec, Silverstone, Sirtec, Cougar, Asus, Cooler Master, MSI, NZXT...

Sau eventual, poti incerca Chieftec, Thermaltake, Deepcool, SilentiumPC.

PS: sursele Gigabyte sunt si ele adevarate bombe cu ceas, stai departe de ele.

PS2: Sursele de la brandurile indoielnice sunt construite cu componente de foarte slaba calitate, si nu livreaza cat scrie pe ele.
De cele mai multe ori, protectii au doar in teorie si pe eticheta.

| Trixt3r a răspuns:

750-850W

Recomandarea este 850W sa nu fie nevoie sa schimbi în viitorul apropiat dacă o sa ajungi sa ai nevoie de mai mult curent din anumite motive. Dar și 750watt este OK.

| Hubiter a răspuns:

Salut,
O sursa de la Corsair CV650 este ok.

Cu drag,
hubiter.ro

| MarinDaniel a răspuns:

Este dificil sa recomand o sursa de alimentare cu puterea exacta necesara pentru configuratia ta, deoarece aceasta depinde de mai multi factori, cum ar fi tipul de carcase utilizat, numarul si tipul de dispozitive conectate si utilizarea sistemului.

In general, o sursa de alimentare cu o putere de aproximativ 500-550W ar trebui sa fie suficienta pentru a alimenta aceasta configuratie. Este important sa alegi o sursa cu o putere suficienta pentru a acoperi nevoile sistemului tau, dar nu este nevoie sa alegi o sursa cu o putere mai mare decat este necesar, deoarece acest lucru poate duce la pierderi de energie si la costuri mai mari.
Este recomandat sa alegi o sursa de alimentare de la un producator renumit si cu o buna reputatie pentru a te asigura ca este de calitate si poate furniza puterea necesara pentru sistemul tau.