| Den1470 a întrebat:

Salut TPU,de ce atunci cand vreau sa descarc anumite fisiere imi cere numarul de telefon si altele, pot sa fac sa nu imi mai apara?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca te referi la site-uri, acestea contin uneori spamuri care te conving sa publici numerele de telefon sau alte date confidentiale, cu scopul de a se folosi de ele sau pentru a-si face reclama prin expedierea catre numarul tau a unor mesaje. Daca un fisier nu se poate descarca in mod liber, ci esti constrans sa divulgi anumite informatii, inseamna ca site-ul nu este de incredere si trebuie sa cauti o alta sursa mai sigura, in care sa existe fisierele dorite.

| albastrica009 a răspuns:

Ti le cere pentru securitate, daca le dai numarul n-au ce sa-ti faca, doar nu-ti imaginezi ca ei chiar o sa te sune.sau ai putea sa le scrii un numar fals.

| Popicaaaa a răspuns:

Depinde ce descarci si de unde, nu toate site-urile ofera lucruri gratis... bine daca stii cum sa le iei sunt gratis dar asta e putin cam ilegal, chestia cu numarul de telefon e ca o sa iti trimita ei un mesaj de confirmare cu un nr la care sa raspunzi si te taxeaza cu 1 sau 2 euro pe mesaj parca