| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU! De unde pot instala driverele pentru acest Laptop? https://www.flanco.ro/......e-dos.html
De aici oare?
https://www.allview.ro/allbook-i-pro.html
Dau Fundă!

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De pe siteul producatorului, si anume de aici https://www.allview.ro/notebook-drivers

alegi din lista aceea modelul tau adica>> Allbook i - Click aici
iti va deschide o pagina de download si se va descarca din cate am vazut o arhiva.zip, aceea contine toate driverele, dar instalezi doar ce te intereseaza

daca vrei direct pagina de download ar fi http://gw.allview.ro:5000/sharing/cApfNN7JS

SAU

corect si cum ai facut tu, pe acea pagina https://www.allview.ro/allbook-i-pro.html
mergi la Descarcari si din acea lista dai click pe Drivers Allbook i, te duce pe aceeasi pagina pe care ti-am spus eu mai sus cu download drivere http://gw.allview.ro:5000/sharing/cApfNN7JS

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Și dacă le voi instala pe toate? Instalez Windows 10, după instalez toate driverele, nu?

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Windows 10 si asa vine cam cu tot ceea ce ai nevoie dupa ce il instalezi
nu stiu exact pentru laptopul tau raportat la cum a denumit fiecare driver in parte in acel pachet de drivere Allview

dar in cazul tau as instala chipsetul placii de baza
si driverul placii video care este integrata
eventual driver audio, dar oricum win 10 vine el cu partea audio si retea din cate imi aduc aminte

este foarte ciudat modul cum producatorul Allview vine cu drivere la pachet asa, sa ia aminte de la ceilalti producatori care explica pe paginile lor ce face fiecare driver pus la dispozitie, ca sa stii daca ai nevoie sau nu de el

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Aaaa, dar ocupă mult spațiu? Sau? Eu mai am un PC cu un Ryzen 5 3400G și 24GB RAM, eu acesta îl vreau pentru portabilitate și pentru proiecte, filme, muzică, clipuri pe YouTube, își va face treaba, așa-i? Că deja l-am comandat

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Da, isi face treaba pentru ceea ce ai zis, adica net si filme, office
este un laptop slabut dar nu inseamna ca nu merge sa iti faci treaba cu el!
acumulatorul nu o sa tina cine stie ce pe modul fara incarcator...
in rest este ok pentru banutii cat costa si ce stie sa faca

cat despre spatiu, ai 256 Gb SSD asa cum vine el, daca nu te multumeste aceasta stocare, poti sa pui un alt SSD putin mai mare> 480 Gb sau 1 Tb, depinde cat spatiu vrei pe el.

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Mai era ceva Lenovo cu 200 de lei mai scump cu procesor AMD Ryzen 3 5000, acesta oare vine cu Ubuntu?

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Ubuntu te anunt ca este un sistem de operare gratuit, il poti descarca free de pe pagina producatorului si sa-l intalezi
la fel majoritatea distributiilor de linux
poti sa pui ce sistem de operare vrei tu pe un laptop nou atata timp cat vine cu linux, freeOS, fara sistem de operare!

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Am înțeles, Mulțumesc!

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Cu placere

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Îmi poți răspunde te rog la mesajul pe care ți l-am dat în privat?

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Acum am vazut, am trimis ceva ca raspuns, inapoi, o sa dureze putin sa iti afiseze!

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc!