| Adryan77ron a întrebat:

Deci am o problema de vreo 6 luni mi-am cumparatun laptop Asus asa acolo imi spunea ca placa video a mea este Nvidia 610m 1GB, Dupa parerea mea aceasta placa este destul de buna ar trebui sa ruleze fara probleme The Godfather 2, Fifa 13, Gta 4 dar nu stiu unde in sistem am gasit ca placa mea video este Intel HD Graphics 3000 si nu stiu care s-o mai cred imi puteti spune cum s-o schimb cu Nvidia sau un program care sa-mi dovedeasca ce placa video am si s-o pot schimba cu Nvidia...Deci va rog, dau funda pentru cel ce ma lamureste!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ai laptop bun, dar nu toate jocurile noi iti vor merge! Am avut si eu unul la fel, de aceia iti spun ca stiu sigur suta la suta!
Cu placa video c-am asa e :
- Intel HD Grafics 3000 e integrata in procesor!
-iar Nvidia NU, dar lucreaza si el impreuna cu Intel hd!
Deci nu trebuie sa-ti faci griji, amandoua lucreza impreuna, iar din cand in cand mai uita-te daca apar actualizari(update) pentru Nvidia si mai fa cate un update si totul va fi OK! Sper ca te-am lamurit! Bafta!

4 răspunsuri:
| KinekT a răspuns:

Cauta programul everest care iti zice ce ai tu in laptop

| mnthseby a răspuns:

Pai problema e asta: tu ai un procesor Intel iar fiecare procesor are cate o placa video integrata (hd graphics 3000) = ea este activa cand umbli pe net, desktop... iar cea nVIDIA e activa in jocurile mai performante... nu stiu de ce nu iti merg dar spune-mi si modelul de procesor

| Adryan77ron explică (pentru mnthseby):

Dual-Core i3-2350m 2.30 GHZ
Nvidia 610m 1 GB
Ram 4 GB
Sist. DE Op.: Windows 8...

| Marian_Alex_1983 a răspuns:

Ce model e? Asus si mai cum?