| alexandrUUUU78463724 a întrebat:

Deci am procesor de 2.4 ghz..Intrebarea mea este:cu cat am procesoru mai mare cu atat merge mai bine pc? http://www.ecs.com.tw/......etail.aspx asta e placa mea..Si daca merge mai bine imi dati si mie un exp de procesor compatibil cu placa asta? FUNDA clar

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

In calculator exista o serie de informatii care circula mereu si cam toate trec prin procesor. Nu neaparat daca ai un procesor extraordinar ai si un calculator rapid. Procesorul ii ca o palnie, daca ii mai mare, fluxul de informatii trece probabil ceva mai repede, acum depinde si de alte chestii cum ar fi de exemplu "consistenta" informatiei (una ii sa torni apa prin palnie si alta ii sa torni gelatina sau zapada). Viteza calculatorului poate fi influentata si de catre viteza de rotatie a hdd si de catre capacitatea/frecventa memorilor si alte componente ce sunt solicitate de catre aplicatiile pe care tu le utilizezi. Sper ca nu am spus vreo prostie si sper sa fi inteles ce am vrut sa zic. big grin

6 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Si nu in ultimul rand conteaza si ce sistem de operare folosesti, de exemplu inteligentul de windows forjeaza in cazul procesoarelor cu 2 nuclee primul nucleu la maxim si pe urma cu un delay destul de mare se gandeste sa imparta procese intre nuclee.

| alexandrUUUU78463724 explică (pentru Gas):

Frate chiar te pricepi deci am inteles totubig grin sper sa mai raspunzi la intrebari ca tu chiar mi-ai raspuns mai pe intelesu meubig grin.Da ce socket are placa mea de baza? ca asta nu am vazut..am gasit la placa video, rami etc da numa' la rami nubig grin

| Gas a răspuns (pentru alexandrUUUU78463724):

Socket 478

| Gas a răspuns (pentru alexandrUUUU78463724):

Mersi, din nefericire TPU este plin de gascani care se dau experti, este si cazul unora dintre asa zisi experti TPU. Asa ca inainte sa aplici ce iti spune un tip pe TPU gandeste-te de 2 ori.

| alexandrUUUU78463724 explică (pentru Gas):

Da man am 13 ani si nu prea le am cu socketu da cu celelale chesti ma pricep da mersi ca mi-ai zis ce socket ambig grin

| Gas a răspuns:

In privinta procesorului nu stiu ce as putea sa-ti recomand, placa de baza ii destul de depasita si nu stiu daca ai sa gasesti procesoare noi pe socketul placii tale de baza (apropo, este o diferenta destul de mare in ceea ce priveste viteza de transfer a informatiei intre ATA (in cazul placii tale de baza) si S-ATA).