| anonim_4396 a întrebat:

Este mare diferenta intre 4Gb si 8Gb ram, adica nicidecum nu o sa mearga mai rau daca o sa-mi pun 8Gb, spun asta pentru ca am vazut unele video-uri pe youtube in care scade fps mai mult decat la 4Gb ram, sunt nelamurit, va rog sa ma ajutati, dau funda!

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Este vorba de memoria pe care o poate aloca pc pentru a executa anumite task-uri deci da e ceva diferenta dar si placa video joaca un rol important 8 gb sunt dublu de 4 deci e clar ruleaza mai bine.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Poate ne dai si noua link la ce ai vazut pe YT. Nu te mai uita la timpenii. 8 e minim admisibil daca vrei sa te joci confortabil titluri noi. 16 e mai relax si fara dureri de cap inca vreo 3-4 ani (Star Wars Battlefront e cam singurul titlu de pe piata care vrea 16 momentan).

| premiumself a răspuns (pentru KodrutZ):

E foarte mare diferenta intre 8 si 16? Adica zici sa mai astept sa-mi iau cu 16Gb?

| KodrutZ a răspuns:

Depinde si ce iti iei in rest. Daca iei o pirjoala de placa video si vreun procesor pe la 300 RON, poti sa pui si 32 GB, ca degeaba.

| premiumself a răspuns (pentru KodrutZ):

Cu GTX 960 4GB GDDR5 Asus Strix, i3 2120 3. 30ghz si 500hdd

| KodrutZ a răspuns (pentru premiumself):

Asus Strix iei doar daca esti idiot sau daca o prinzi cu 50% reducere si 5 ani garantie. Cauta pe net, nu ca zic eu sau as avea ceva cu Asus. Am avut destule produse de la ei, inclusiv placi video, si stiu si de la altii cam cum sta treaba. La i3 2120, o sa te tina de picior procesorul. Eu am i3 2120 cu GTX 750 Ti si de multe ori se simte ca gituie (e foarte simplu - monitorizezi loadul pe CPU si GPU, iar daca procesorul tot urca in 100% iar placa video e sub 80% load in mai multe jocuri, atunci veriga slaba e procul). Daca vrei gaming cu GTX 960, ideal ar fi sa iei ori un Skylake, macar i3 6300, ori un i5-i7 cum iti permiti (unul vechi pe placa ta de baza, de exemplu, ar trebui sa gasesti SH la un pret ok). Depinde de citi bani ai sa te intizi...

| premiumself a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu stiu ce sa spun, mie mi se pare destul de bun Asus, adica are un prieten o placa video de la Asus 650 si 6gb Ram, procesor tot asa i3 2120 3. 3ghz si ii merg toate jocurile fara probleme, dar nu neaparat cu grafica maxima, tu zici ca mai bine e sa iau gigabyte? Atunci de ce intre Gigabyte GTX 960 4GB GDDR5 si Asus Strix tot la fel este diferenta de 2 milioane jumate? Adica Asus e mai scump? De ce? Pentru ca are frecventele mai mari decat Gigabyte. Si nu cred ca o sa am probleme cu procesorul, deoarece am mai vazut i3 2120 cu placi video mai noi si nu aveau nicio problema.

| KodrutZ a răspuns (pentru premiumself):

Fazele cu "mie mi se pare destul de bun Asus" sint cel putin retarde. Te intereseaza un GTX 960? Foarte bine, in cazul asta iei si cauti review-uri comparative de GTX 960 de la mai multi producatori, te uiti la temperaturi, la modul in care sint facute, daca sint semi-pasive sau nu, cate/ce fel de/cum sint dispuse alimentarile suplimentare. Asus e mai scump fiindca sint niste nesimtiti, de aia. Si fiindca se cheama Strix si are nu stiu ce **** de logo si un aspect futurist, care oricum nu te mai intereseaza odata ce ai bagat-o in carcasa. Frecventele alea mai mari le poti obtine la Gigabyte bine-mersi fara nici o durere de cap.
Ca idee - GTX 960-ul nevestei, pe care am dat vreo 1030 RON - 1190, 1253, 7010 MHz
Asus Strix DirectCU OC - 1228, 1291, 7010 MHz 20% in plus la pret pentru vreo 8% la frecventa stock. Si abia acum urmeaza partea interesanta - Gigabyte-ul are un preset de frecvente in softul propriu, deci testat si ras-testat de producator ca fiind ok, care va duce GPU-ul la 1216/1279 MHz, deci cu vreo 1% sub pirjoala aia de la Asus. Legat de procesor, depinde ce Team Fortress 2 ai vazut tu ca jucau. Ia tu si pune Armored Warfare sau Far Cry 4 si mai discutam, mai ales daca ai monitor full HD. Daca e monitorul mai mic, in general nu se simte. La mine de exemplu FC 4 mergea foarte bine in 1280X1024, in full hd vai de el. AW merge varzet cam in orice rezolutie, dar inca se lucreaza la el. Oricum, stiu, era un procesor mistocut la vremea lui, dar sa nu il ridicam in slavi cit nu merita - are acusi 5 ani, nu a fost nici macar mid-range vreodata, acum daca discutam de jocuri noi e complet depasit. Ca majoritatea o sa ti le tirasca la vreo 20-25 fps macar cu setari maxime alaturi de o placa video potenta, asta e deja alta poveste.

| alexpahar a răspuns:

Ramul se refera la cate activitati poate sa suporte calculatorul odata.De exemplu un joc care are nevoie de 4GB ram nu o sa functioneze pe un calculator cu 2GB.Performantele in jocuri vor creste cu cat ai mai mult ram liber. Diferentele nu sunt prea mari dar exista.Eu ti-as recomanda 8 GB de ram, pentru ca unele jocuri foarte noi au nevoie de 6 GB.