| HeeVTM a întrebat:

eu am un INTEL Coffee Lake-R i9-9900K pana la 5. 0GHz, 16GB DDR4, SSD 1TB, nVidia GTX1080Ti 11GB GDDR5, Carcasa Thermaltake, un PC foarte puternic, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca pe CS:GO sau pe Fortnite sa setez sa imi mearga in maxim 300fps si gen nici sa nu urce si nici sa nu scada, sa ramana setat 300fps, se poate?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
Poti bloca superior numarul cadrelor. Inferior nu este posibil. (Asa orice cartof ar fi blocat la 60, ceea ce nu e posibil din motive tehnice ).

Poti micsora limita ( de la 300 la 240 ) daca te enerveaza fluctuatia sau poti micsora setarile grafice.

Nu poti bloca inferior. PC-ul va incerca sa scoata cat mai multe fps-uri pana la limita. In momentul in care ai mai putine cadre decat limita pe care ai setat-o inseamna ca PC-ul nu are performanta necesara in acel moment ca sa duca atat de mult ( chiar daca e unul din cele mai bune de pe piata. Nu duce. )

Pentru a limita cadrele in fortnite :
Intra in %appdata% > Fortnite Game > Saved > Config > Windows Client, deschide fisierul GameUserSettings cu notepad si modifica valorea FrameRateLimit la valoare dorita.

Ai si tutorial daca instructiunile mele au fost neclare :
https://www.youtube.com/watch?v=cAKWYUupm14

O seara buna!

2 răspunsuri:
| Danut4439 a răspuns:

La cs:go intri in consola si scrii fps_max 300 la fortnite nu stiu ca nu ma joc

| HeeVTM explică (pentru Danut4439):

Stiu ca se blocheaza la 300fps, dar gen cum fac sa nu mai scada, sa ramana fix 300, e vreo setare de la nVIDIA ceva?