| David200541 a întrebat:

Eu as vrea sa stiu ce sa-mi cumpar PC sau Leptop avand in vedere ca vreau sa pot si sa-l car cu mine si sa fie bun de gaming.!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Pai daca vrei sa il cari cu tine, clar alegi laptopul pentru mobilitate. Este singurul avantaj al laptopui.
Unitatea in schimb costa mai putin dar costa mai mult accesoriile si e foarte modulara. Poti schimba oricand monitorul, tastatura, componentele din ea si sa il imbunatatesti. Laptopul este limitat.
Deci tu stii mai bine, exista laptopuri concepute special pentru gaming, dar unitatea e sfanta in aceasta privinta.
Iti recomand sa alegi unitate daca vrei gaming, pentru ca poti face oricand upgrade-uri. Dar daca te plimbi des si vrei sa il iei la facultate in camin de exemplu sau lucruri de genul, nu poti cara unitatea + monitorul + tastatura + mouseul mereu dupa tine.
Este alegerea ta... iti mai dau un sfat, eu am ales laptopul pentru gaming si a fost ok la inceput dupa am regretat ca au inceput sa apara jocuri cu cerinte mai mari si in 2 ani deja nu mai poti juca totul la rezolutie mare. Acum 2 ani sau 3 ani jucam toate jocurile la high. Acum de exemplu, ma chinui sa fac setarea la low sa treaca cat de cat peste 30 de fps-uri.
Poti sa iti iei unitate pentru gaming si etc si sa mai lasi ceva bani de'oparte si sa iti iei un laptop modest ca sa il ai dupa tine si sa faci ce vrei tu sa faci pe el. Dar in ziua de azi cate tablete si smartphone-uri exista... chiar laptopul si-a pierdut avatanjul suprem, anume mobilitatea...
Succes!

| David200541 explică (pentru Evolution):

Mersi pentru raspuns o sa mi cumpar un calculator de gaming si o sa mai strang bani si o sa mi iau si un laptop de gaming putin mai ieftin

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un laptop cu o placa video 1050, i5, ssd, 16 gb ram

| sierra1 a răspuns:

"ce sa mi cumpar PC sau Leptop avand in vedere ca vreau sa pot si sa l car cu mine"

ai putea căra cu tine și un Pc dar o leacă mai greu. Laptopul îl cari mai ușor. Ce alegi?

(PS - câți bani vrei să aloci?)

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Laptop

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Pai, daca vrei sa il cari cu tine, nu ai alta optiune decat un laptop de gaming. Pe de alta parte, un PC iti scoate performanta mai buna, la aceeasi bani plus alte avantaje. Deci daca ai €1000 sa zicem, un PC la banii aia ar fi mult mai performant decat un laptop. Avantajele PCului fata de laptop despre care vorbeam sunt:

Procesor, si placa de baza mai puternice

Cardul de grafica mult mai puternic

Poate fi upgradat. Poti schimba orice, de RAM si Hard Diskuri la procesor si card de grafica. (La laptop poti schimba doar RAM si disk)

Poti adauga chestii precum carte mai performanta de sunet, ventilatoare pentru racire ca sa poti face Overclock procesorului etc.

Are racirea MULT mai buna. Avand in vedere ca laptopul este mai mic, componentele electronice sunt mai aproape unul de celalalt. Prin urmare, se incalzeste mai repede si mai tare. PCul este mai deschis. Plus ca ai posibilitatea de a adauga extra ventilatoare sau Watercooling.

Laptopul ramane asa cum il iei. Nu prea poate fi modificat. Daca vrei, imi trimiti mesaj personal cu bugetul tau, si iti arat ceva optiuni. Fie pentru Laptop sau PC.

Sper ca am fost de ajutor happy