| djsjs a întrebat:

Eu folosesc Google Chrome si am observat ca acolo la bara de search imi apare un y si un! (y!) si fundalul mov, adica e ceva legat de Yahoo si daca scriu ceva pe google inaintea linkului imi scrie https://search.yahoo.com/search, stie cineva cum pot dezactiva aceasta functie? Pe langa ca este foarte enervanta, este si ciudata, daca caut de exemplu Google translate nu mi-l deschide direct in chenarul acela ca la Google normal, trebuie eu sa intru pe primul site, sau daca caut Emag pe primul link imi da ceva de genul EMAG Machine Tools, adica ceva total din alta tara, nu din Romania etc.

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Se pare ca ai Yahoo selectat ca default search engine.
Intra in settings la Chrome > search engine > search engine used in the address bar > selecteaza Google

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

În setări la Chrome găsești. Pagina de start Yahoo și editezi și pui tu google și ai rezolvat problema.

| JicaContra a răspuns:

Intra pe link-ul asta sau fa, copy/paste
chrome://extensions/
asa ajungi in extensions, si vezi daca nu ai ceva cu Yahoo pe acolo

yahoo fiind mai PROST, au incercat sa ti-l bage pe gat, asa ca in loc sa investeasca bani sa il faca mai bun, au investit in extensii si alte imbecilitati care se instaleaza automat de pe anumite site-uri si software

Yahoo e atat de slab ca e chiar MULT MAI SLAB decat https://duckduckgo.com/