| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu are un HP DC7600 SFF si un HP DC7700 SFF. Primul e i945P iar celalalt e G965 Express. Problema e ca placa de baza de la primul suporta doar Pentium D si 4 dar al doilea suporta si C2D. Daca as face rost de un chip bios cum e cel de la al doilea si l-as pune la primul, atunci ar suporta? (Tinand cont si de faptul ca sunt cam aceleasi placi - prima fiind o versiune mai veche).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si cam cum ai face schimbarea de chip tinand cont ca ala este lipit cu tehnica speciala, pe placa de baza, in fabrica? Nu! Nu se poate asa ceva.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Ma gandeam ca poate folosesc niste unelte. Am vazut tutoriale pe internet... Din pacate nu toate chip-urile pot sa fie scoase cu usurinta. Merci ca ai raspuns.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Erau, pe vremuri, prin anii '90 la placile de baza ale PC-urilor, chip-uri care se puteau scoate. Eu chiar am schimbat unul dar n-a mai mers placa de baza. Eram la inceputuri si nu stiam prea multe despre IT. Acum se poate face update la BIOS sau UEFI. Depinde daca firma mama a lansat pe piata asa ceva. Cat despre procesoare vad ca ambele au socket LGA775 si FSB-ul de pana la 800Mhz. In mod normal (daca nu am gresit eu) ar trebui sa mearga un procesor de pe unul pe altul daca ai facut update la BIOS.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Are ultima verisune de BIOS, a facut update chiar ieri. Problema e ca are chipset i945G dar nu suporta procesoarele, desi chipsetul e compatibil cu ele.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, asta e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Stiu, asta e soarta.