| LoveIsLove4Ever a întrebat:

funda mare. am o placa video MSI nVidia GeForce GT630 2GB si am o problema : in deafult are 752MHz frecventa GPU si 810 Frecventa memorie. mentionez ca am crescut frecventele in trepte mici, egale si am testat stabilitatea cu jocuri si benchmark la fiecare treapta. am instalat MSI Afterburner si am fost surprins sa aflu ca placa pur si simplu nu ruleaza o viteza mai mare de 405 MHz la GPU si Memorie. am instalat FurMark si acolo in orice preset de benchmark imi arata acelasi lucru : 405 MHz memorie si GPU. eu as fi vrut frecventa de 912 MHz la GPU si 970 ma memorie dar nu merge cu MSI afterburner. ieri a functionat pana seara cand nu mai crestea frecventa de la 405MHz. azi la fel. am reinstalat MSI afterburner la fel. ce pot sa ii fac. placa asta poate putin mai mult si vreau sa o folosesc la maxim chiar daca nu se merita OC pe ea. inainte GTA 4 mergea pe Ultra high cu rezolutia de 1280x1024. acum are un lag extrem de enervant. ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Fa un profil nou in MSI Afterburner si activeaza-l. Ar trebui sa mearga ok. 630-ul nu are GPU boost din cite stiu eu. Eu am GTX 750 Ti si foarte rar urca la frecventa full fiindca nu are nevoie...winking

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da-l naibii de furmark, foloseste GPU-Z sau alt program serios cu care sa monitorizezi frecventa.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru KodrutZ):

Un fix ceva? am si GPU-Z. acelasi lucru arata. eu intreb cum il repar. lagul ma omoara

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa inteleg ca a mers cu un profil nou? happy

| LoveIsLove4Ever explică (pentru KodrutZ):

A mers

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Fa un profil nou in MSI Afterburner si activeaza-l. Ar trebui sa mearga ok. 630-ul nu are GPU boost din cite stiu eu. Eu am GTX 750 Ti si foarte rar urca la frecventa full fiindca nu are nevoie...winking

| tunechi9191 a răspuns:

Cu ce program ai facut oc sau din bios ai facut probabil a ramas blocata acolo dai un reset din prog sau bios depinde de unde ai facut oc sau dao pe auto si vezi daca revine la normal