| sseebbyy23 a întrebat:

HDD-ul este stricat?

M-am hotarat zilele trecute sa imi vand calculatorul, apoi sa mai pun bani si sa imi iau un laptop.
Dupa ce am facut backup la fisierele mele zilele trecute, am vrut sa reinstalez windowsul (7) ca sa fie fresh pentru viitorul proprietar.
Am 2 HDD-uri, unul de 320gb (ATA cu un S pe fundal. SATA?) si unul de 250gb (ATA)
Windowsul actual (tot 7) era instalat pe hdd-ul de 320gb, dar am zis sa il instalez pe hdd-ul de 250gb (el se incarca primul, iar bateria de la pc e dusa, si eram nevoit sa schimb mereu in bios, cand il porneam prima data intr-o zi).

Am deconectat hdd-ul de 320gb si l-am lasat doar pe cel de 250gb. (am lasat vreo 3-4 jocuri de test si n-am vrut sa formatez)
Am bagat win7 pe usb cum fac de obiceii, l-am bagat in unitate si "a pornit la drum".

Am facut setarile de la inceput, apoi am ajuns la partea in care trebuia sa asptept putin mai mult. (mult mai mult pentru mine, pentru ca am usb 1.1 la fiecare port...)

L-am mai verificat din cand in cand, ultima data era 80% si ceva.
Apoi m-am pus sa mananc, si cand m-am intors la el, era blocat la imaginea care apare dupa restart.

Am zis ca si-a dat restartul de la finalul instalarii... parerea mea.

Insa aici e problema, a ramas blocat acolo.
I-am dat restart, n-a mers. I-am dat iar restart, iar n-a mers, si tot asa.
Apoi m-am hotarat sa intru in BIOS, dar surpriza, nu mai intra nici in bios deoarece... cum e normal, inainte sa intri in bios verifica toate hard disk-urile introduse, iar dupa ce aparea numele la hard disk-ul meu, se bloca.

Si face asa incontinuu.

Ce anume s-a intamplat? Cum as putea sa repar asta, si sa imi salvez HDD-ul?

Dau funda celui care ma lamureste si imi da cel mai bun raspuns, desigur.
-Multumesc!

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Foloseste http://totallasttutorial.weebly.com/......ste-defect si vezi la heath cum e.