| puscahoreangaion2000 a întrebat:

Hristos a inviat!
Am si eu o problema, am instalat linux mint 17.3, si doresc acum sa il dezistalez sa ma intorc la windows 8.1, doresc sa stiu ce trebuie sa fac, cum elimin linux mint de la windows 8.1? Dau funda

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Prima varianta propusa de mihaigrecu nu va functiona aproape sigur, pentru ca Windowsul (utilitarul inclus in Kitul de instalare mai exact) nu cunoaste sistemul de fisiere din Linux.

1. poti formata in NTFS partitiile respective, folosind un KIT de Linux (de pe DVD sau stick USB)

2. conectezi respectivul HDD la un alt calculator pe care ruleaza Windows si folosesti un program dedicat pentru formatare.
Paragon Partition Master de exemplu.

| Țoglă a răspuns:

Punând linux, ai modificat partițiile și-ți va fi mai greu să reînstalezi windows.
Instalează programul EasyBSD și te va ghida întru instalare.

| puscahoreangaion2000 explică (pentru Țoglă):

Nu merge pe linux mint sa dowmnload easy bcd

| puscahoreangaion2000 explică (pentru Țoglă):

Nu merge easy bcd de descarcat pe linux mint 17.3, cum fac sa revin la windows 8.1, explicati-mi pas cu pas

| mihaigrecu345 a răspuns:

Pur si simplu bagi cd-ul/stick-ul cu windows si cand ajungi la pasul pentru patitionare stergi partitiile(etx3/4 si swap) si creezi una noua. Apoi continui procesul de instalare.

| mihaigrecu345 a răspuns:

Daca nu merge, cel mai simplu ca sa nu te complici cu comenzi, faci un cd cu Gparted sau HBCD si formatezi de acolo!