| andy95summer a întrebat:

http://www.evocomputers.ro/......4bit-.html
la acest pret, ce note dati pentru :
procesor
placa video
memorie
placa de baza
nota generala
stiu ca sunt pc -uri si la 25-50 mil dar acesta la 8 mil cum vi se pare in functie de pret/calitate

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pe o scară de la 1-5 voi nota așa:
Procesor 3
Placă video 4
Ram 2
placă de bază 4(dar e model vechi și upgradeul nu mai merită din cauza pieselor ce sunt scumpe)
Nota generală calitate preț: 5(best deal) dar eu unu nu l-aș cumpăra.Prefer să îmi fac unul din piese pe AMD.Succes

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut! Procesorul este F Bun, placa video nu este (este praf), memoria bunicica, placa de baza buna (cred)
Procesor : 9
Placa Video : 5
RAM : 7 (DDR2)
Placa de baza : 7

Plus ca sursa este prea mica.

Pentru 800Ron, calculatorul este foarte bun, dar au dreptate ceilalti, uite ce ai putea face pe piese!
Aa..si..oi face tu calculator mai bun pe piese, dar ma indoiesc ca|cu 800ron faci un calculator cu care o sa poti sa te joci blackops2 la maxim cu 60 fps;) de abia i5-ul face asta!
Probabil din cauza asta nu ti-a postat un PC pe piese, pentru ca s-a dovedit ca ideea lui nu era chiar atat de corecta!
Aici nu am reusit sa fac un PC ca pretul celui care ni l-ai aratat in intrebarea ta, ci costa 1200Ron.dar JUR ca toate jocurile iti vor merge pe asta!
http://www.cel.ro/index.php?main_page=shopping_cart
Placa Video Palit GeForce GT 630 2GB DDR3 128bit PCIe

242 242
X
Memorie Kingmax 1GB DDR3 1333MHz Memorie Kingmax 1GB DDR3 1333MHz

45 180
X
Carcasa DeLux Middletower ATX MV871 450W Negru Carcasa DeLux Middletower ATX MV871 450W Negru

111 111
X
Procesor AMD Athlon II X4 631 2. 6GHz Socket FM1 box Procesor AMD Athlon II X4 631 2. 6GHz Socket FM1 box

283 283
X
Placa de baza ECS A75F-A v1.0A Socket FM1 Placa de baza ECS A75F-A v1.0A Socket FM1

184 184
X
HDD Hitachi Deskstar 500GB SATA2 16MB 7200rpm HDD Hitachi Deskstar 500GB SATA2 16MB 7200rpm

237 237
X
Livrarea comenzii este Gratuita.

184 184
X
Livrarea comenzii este Gratuita.

A costat mult HDD-ul si asta a ridicat pretul.dar ti-am spus, jur pe ce vrei tu ca iti vor merge toate jocurile fara probleme!
La 1200Ron pe eMAG puteai sa iti iei de abia un dual-core cu placa video varza si 2GB RAM.

Sper ca te-am ajutat!

| Violente a răspuns:

In primul rand eu nu am fost niciodata adeptul calculatoarelor cumparate gata facute, cele pe piese sunt cele mai avantajoase ca buget, ca performante, calitate orice vrei tu. Cu 8 milioane faci un calculator cu care te poti juca orice inca un an de acum incolo pe detalii foarte mari FPS-uri foarte bune.

ON TOPIC:

procesor: 7.8
RAM: 7.3
placa video: 4.60
placa de baza: 6

Acestea sunt notele pentru un sistem cu pretentii de gaming, pe acest calculator nici San Andreas nu il joci la HIGH. Ma cauti pe privat daca vrei o configuratie facuta de mine pentru 8 milioane cu care poti avea cele mai mari performante.