| gmxromania78 a întrebat:

imi merge Shappire HD 7750 PCI-E 3.0 pe placa de baza Gigabyte GA-MA78LMT-US2H? Placa de baza este PCI-E 2.0.

Răspuns Câştigător
| draky90 a răspuns:

Deci aberezi intr-un mare hal,problema fiind ca mai induci si anumite persoane in eroare,ai auzit de SLI sau cross-fireX? O placa de baza poate suporta atat nVIDIA cat si ati, iar cele mai avansate, cum am eu, exact de la gigabyte, suporta 1 placa video nVIDIA, pe slotul de pci-e 16, iar cand se trece la crs-firex pot pune 3 placi ati radeon, ai inteles? Documenteaza-te inainte de a posta.

Stai fara nici-o grija, placa aceea va merge ca unsa, chiar daca-i pe 2.0, iar pe viitor daca schimbi placa de baza cu 3.0 va fi si mai bine, per-total nu ai absolut nimic de pierdut.

10 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

O sa functioneze.Maxim o sa pierzi din performanta.(dar sper ca te referi la nVIDIA, nu la ati, caci gygabite e pe socket nVIDIA.)

| draky90 a răspuns (pentru CM7YRE):

Pff,la mine s-a facut musai o singura placa de baza gigabyte, special pentru. nevoile mele, deoarece merg pe cross-firex cu 2x6850, n-ai sa vezi o firma sa scoata numai pe un brand anume, deoarece vor pierde la concurenta, cat despre placa, este bullet proff si va merge super ok, cheers!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa video iti va merge la maximul performantelor acceptate de placa de baza pe standardul PCI-E 2.0.
draky90 - e un TEPAR! A dat tepe si pe computergames, pe okazii si pe multe alte forumuri! Si aici incearca sa va vanda diverse!

| IulianP a răspuns:

Va fi compatibila si nici nu vei pierde din performanta.

@CM7YRE
Ce vorbesti tu acolo?! Cum adica Gigabyte e skt nVidia?!

| CM7YRE a răspuns (pentru IulianP):

Daca nu stiai, sau nu ti-a spus nimeni, Gigabyte-urile s-au facut pe socket Nvidia. Daca vrei ceva pentru Ati Radeon, cauta AsRock. Nu-mi spune mie de placi hibride si alte prostii, din nevoie de bani, se inventeaza orice.

| draky90 a răspuns (pentru CM7YRE):

Ce ma? esti treaz cand tastezi? laughing Cum se face ca am placa de baza gigabyte crs-firex?!
Eu te cred ca vrei sa pari un pc-expert,dar mai ai de mancat mamaligutalaughing, sincer, si nu mai raspude unde nu cunosti destul de bine domeniul.

Gigabyte are cea mai raspandita gama de oferte atat pe nVIDIA cat si pe ati, daca tu zici ca gibte nu suporta ati, ti-o vand eu pe a mea cu 1000 euro si iti tragi tu "patentul", ce zici, facem afacerea?! laughing

| IulianP a răspuns (pentru CM7YRE):

Scuza-mi intrebarea, dar ce naiba ai fumat?
Si cu asta m-am retras sin discutie.

| CM7YRE a răspuns (pentru draky90):

Am scris eu undeva ca, citez "Gigabyte NU SUPORTA ATI?"? Si Dacia e pe benzina, si merge s-o treci pe gaz, cititi mai bine.Nu zic ca retrag ce-am spus! Gigabyte a fost facuta pe socket Nvidia.Fa un performance test cu niste placi ati/nVIDIA de aceeasi "calitate" cel putin acelasi bus si socket si o sa vezi la ce ma refer. EOD!

| draky90 a răspuns (pentru CM7YRE):

Deci aberezi intr-un mare hal,problema fiind ca mai induci si anumite persoane in eroare,ai auzit de SLI sau cross-fireX? O placa de baza poate suporta atat nVIDIA cat si ati, iar cele mai avansate, cum am eu, exact de la gigabyte, suporta 1 placa video nVIDIA, pe slotul de pci-e 16, iar cand se trece la crs-firex pot pune 3 placi ati radeon, ai inteles? Documenteaza-te inainte de a posta.

Stai fara nici-o grija, placa aceea va merge ca unsa, chiar daca-i pe 2.0, iar pe viitor daca schimbi placa de baza cu 3.0 va fi si mai bine, per-total nu ai absolut nimic de pierdut.

| gmxromania78 explică:

Am mai intrebat, altii au spus ca da, altii ca nu, nici nu stiu ce sa cred. Altii au zis ca scad performantele cu 5-10%, altii ca o cumpar degeaba. Va rog un raspuns bun, si o dovada ca asa e. Multumesc.

| gmxromania78 explică:

Va multumesc, acum stiu sigur ca merge... celorlalti care ati raspuns va evaluez, draky90 are funda, pe el l-am inteles.