| FlorinYzz a întrebat:

Imi puteti spune cum aleg o placa video pentru gaming? Adica ce lucruri sunt mai importante la ea.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

In primul rand te intereseaza memoria placii ( neaparat GDDR5 pentru gaming ), latimea de banda, tehnologia de fabricatie a chipului grafic, etc.
Daca doresti sa achizitionezi o placa spune-mi in ce buget te incadrezi si ti-as putea fi de folos.

3 răspunsuri:
| NoNameo a răspuns:

Ce placa de baza ai? Ce procesor si ce memorie ram, astfel pot sa iti recomand ceva ok. Conteaza in primul rand la placile astea de gaming, latimea de banda, coolerul (da chiar e important un cooler) si depinde ce te joci, daca esti pe mmo-uri nu iti trebuie ceva puternic.

| CosminDan1 a răspuns:

Simplu,întâi te uiți la producator. Nvidia si Amd, iti recomand Nvidia
Te uiti la memorie cel putin 2gb sa aiba si gddr5 si te uiti la biti 128—max 256bit suficient pentru orice

| FlorinYzz explică:

Ca procesor am ales amd fx 6300 iar placa de baza o voi alege dupa ce aleg placa video. Bugetul este de 500-600 plei pentru placa.