| xKracksX a întrebat:

Imi puteti spune cum functioneaza sursa de alimentare a calculatorului (pe scurt). Dau funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sursele calculatoarelor sunt surse in comutatie.
Se cunoaste ca, marimea transformatoarelor este invers proportionala cu frecventa curentului. Din acest motiv, transformatoarele din sursele de comutatie nu functioneaza la frecventa de 50 Hz a retelei electrice, ci la frecvente mult mai mari, la cateva zeci de KHz. Din acest motiv transformatoarele necesare sunt mult mai mici, economisand mult material scump (sarma de cupru, materiale pentru miez).
Functionarea este astfel:
1. Tensiunea de 220V (110V) din retea se redreseaza si se filtreaza, obtinand o tensiune continua de cca 300-350V. Aceasta tensiune este condusa pe primarul transformatorului, prin intermediul unor tranzistoare, care la randul lor sunt comandate de un generator, la 30-50 KHz. Pe secundar, tensiunea se redreseaza prin niste diode de putere, dupa care sunt filtrate si conduse spre iesiri, spre calculator (+/- 5V, +/- 12V, etc).
Stabilizarea tensiunii se face printr-un circuit de reactie, care corecteaza frcventa oscilatorului in functie de diferentele tensiunilor de iesire fata de cele prescrise.