| maryus281 a întrebat:

imi puteți spune daca la slotul meu de placã video PCIe x16 (16.1) ar merge o placa video PCI Express 3.0 16x?

Răspuns Câştigător
| kokoshelukubarbă a răspuns:

Cel mai probabil va merge, dar PCI-E 1.0 are viteze MULT mai mici decât 3.0 și garantez că nu se merită investiția. Vei avea o placă video bună și nu o vei putea folosi la capacitatea ei întreagă (nici măcar pe aproape), iar dacă încă ai PCI-E 1.0 cel mai probabil și procesorul e vechi, și s-ar produce oricum efectul de "bottleneck", adică degeaba ai placă video bună, dacă procesorul e slab și te trage în spate (s-ar prea putea să nu vezi nicio diferență)