| maryus281 a întrebat:

Am un slot de placa video de PCIe x16 (16.1). Vreau sã știu dacã aș pute folosi o placã video PCI-Express 2.0 x8.
Ajutați-mã, vã rog frumos!
Dau fundã!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Va merge, dar va fi limitata drastic, daca placa video are inscriptionat pe ea PCIe 2.0 x8

Odata de la diferenta de generatii (placa ta de baza are PCIe generatia 1, iar placa video e din a doua generatie. Sunt "backwards compatible" insa se reduce din latimea de banda utilizabila.
Iar in al doilea rand, ce au spus colegii: x8 placa vs x16 slotul placii de baza).

| maryus281 explică (pentru NLS):

Ai idee unde pot gãsi o placã video pcie x16?

| NLS a răspuns (pentru maryus281):

Placi PCIe x16 mai gasesti, insa trebuie sa dai detaii despre procesor eventual si despre RAM (cantitate). Caci placa video se alege in functie de procesor.

Daca procesorul e mult mai slab in comparatie cu placa video, acesta va fi gatuit (fenomenul se numeste CPU bottleneck).
Placa video duce de obicei greul in jocuri, insa rolul procesorului e foarte important deasemena: el se ocupa de procesarea diferitelor actiuni din fundal, fizica caracterelor si decorului (AI), decodarea audio, si alte rutine complexe necesare pentru gameplay.
Exemplu la extrem: un procesor puternic....de acum 10-12 ani, impreuna cu cea mai puternica placa video a momentului (GTX 2080 Ti).

Daca placa video e mult mai slaba decat procesorul, va aparea GPU bottleneck.
Exemplu dus la extrem: un i7 8700k sau i9 9900K impreuna cu o placa video GTX 550

Daca iti permite buzunarul, poti lua o placa PCIe 2.0 (x16)
(sunt oricum mult mai raspandite pe piata actuala second hand decat cele 1.0),
si va lucra cu viteze de PCIe (generatia 1.0) deci nu pierzi nimic. In caz ca vei vrea sa o vinzi vreoadata, asta e varianta ideala.

Poti pune daca ai buget chiar si una PCIe 3.0, va rula la fel ca una PCIe 1.0 pe placa ta de baza.

Ideea e ca nu ar trebui sa cumperi o placa video cu 8 canale, ci cu 16... si slava Domnului, sunt destule pe piata, cu putin noroc gasesti chiar si noi pe la unele magazine online.

"PCIE 3.0 cards are backwards compatible with the 1.0 and the 2.0 slots, but you won't be able to enjoy the full extent of your new PCIE card. It will be restricted to Gen 1 speed (2.5 Gt/sec) while Gen 3 allows 8 Gt/sec and a better encoding scheme which actually makes it about X4 times faster."

| anonim_4396 a răspuns (pentru NLS):

Deci aș putea cumpãra o placã video PCIe 3.0 x16?

| maryus281 explică (pentru NLS):

Deci aș putea cumpãra o placã video PCIe 3.0 16x?

| NLS a răspuns (pentru maryus281):

Teoretic da, caci la lansarea tehnologiei 3.0, producatorii au afirmat ca VOR FI compatibile cu 1.0, (insa vor rula precum una PCIe (1.0) x16).

Insa cea mai sigura varianta e sa mergi pe 2.0, (cand ai un singur pas intre cele 2 tehnologii, e si mai precis).

| maryus281 explică (pentru NLS):

Ok, mulțumesc

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca poti, iar povestile cu limitarea sunt doar povesti. https://www.gamersnexus.net/......ct-on-gpus
In concluzie, tot ce au zis tovarasii astia aici e gargara.

| GPA a răspuns:

Poți pune, dar va exista o limitare de bandă dacă pui acea placă pe x8. Practic n-o s-o poți utiliza la capacitatea ei maximă, indiferent de procesor sau de channel-uri.

| One25 a răspuns:

Da, o sa foloseasca 8 canale din 16.