| zBobby a întrebat:

Imi puteti spune sau da un site cu instructiuni pentru reformatarea unui PC? am Windows XP. Inca am CD-urile dl PC pe care le-am primit, sunt vreo 4 in total. Trebuie sa le instalez dupa? Am sters niste programe din: Start/Control Panel/Add or Remove programs de care nu prea stiam nimic. Pareau destul de importante dar eram nervos si aveam de gand sa sterg mai tot de ce nu stiam. Iar acum nu mai merge messengerul si alte programe si sa nu mai zic de cat de prost functioneaza. Dau fundita big grin

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Curata la inceput compul de resturile altor progr. ramase in compul tau cu acest progr:http://filehippo.com/download_ccleaner/
Apoi poti descarca de pe net mesengerul, drivere etc. Daca nu ai experienta minima eu iti zic nu te apuca sa instalezi tu windosul, este putin complicat, apoi daca ai probleme cu driveri, kit ca ai tu cd uri originale sunt drivere depasite, indicat ar fi sa treci la xp sp3 etc.(poate chiar la wind. 7 de ce nu? bineinteles de iti permite configuratia compului tau.Mai bine repara xp ul tot cu ajutorul cd ului de xp butabil.
Bafta si revino daca ai nelamuriri te ajut.

| bitihacy a răspuns:

Intai de toate, verifica in Bios daca e activat sa booteze de pe cd. Daca nu stii, intra in bios la advanced-boot device si de aici alegi first device cd/dvd.Baga un cd cu windows in cd/dvd-rom si da restart la calculator. Dupa ce instalezi windowsul, instalezi cd-urile ce le-ai primit la cumpararea calculatorului.