| Herr a întrebat:

imi puteti spune si mie cum pun filme pe PSP cu subtitrare? Un program etc.Multumesc.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Downloadeaza programul avidemux 2. 4 (neaparat sa fie 2. 4). il gasesti aici http://fixounet.free.fr/avidemux/ (programul este free)
2.dezarhivati. deschideti programul.
3. file -> open si deschideti filmul dorit. daca apare "build vbr time map", apasati pe build.
4. auto -> PSP (H264) si dati ok (sau daca vreti sa schimbati aspect ratio, puteti umba prin setari, dar nu recomand, mai ales daca nu stiti ce inseamna 1:1 etc).
5. la panoul video trebuie sa apara x264. apasati pe "filters". va duceti la subtitles. dati dublu click pe "subtitler". selectati subtitrarea. apoi selectati font-ul dorit (drive:\windows\fonts). la encoding lasati ASCII. modificati font size dupa cum doriti. puteti schimba si culoarea subtitrarii. apoi, la pozitionarea subtitrarii, mutati vertical scroll-ul cat mai jos (adica subtitrarea sa fie cat mai jos posibil). apasati "apply" apoi ok. inchideti fereastra (close).
6. la panoul audio trebuie sa apara FAAC. apasati pe "filters". bifati GAIN. selectati "Manual (db)" si mutati la 6-7 sau 8 (pentru volum. multe filme se aud incet pe psp. in felul asta, creste volumul. ATENTIE: nu folositi o valoarea prea mare, pentru ca apoi se aude prost).
7. la panoul FORMAT selectati "PSP"
8. file -> save -> save video. il veti denumi MAQxxxxx.MP4. selectati locul unde vreti sa salvati filmul si apoi apasati "save".

convertirea ia cam. 1-2 ore (depinde de calculator). dupa aceea puteti copia filmul pe PSP ( in drive:\MP_ROOT\100ANV01 ).
*inainte de a copia filmul pe psp, puteti edita titlul, astfel incat, atunci cand accesati filmul de pe consola, sa nu apara "avidemux".
bafta. daca ai ceva probleme posteaza aici si te voi ajuta! SUCCES!

4 răspunsuri:
| keytao a răspuns:

Foloseste un converter si schimba formatul :
Xilisoft Video Converter Ultimate :
http://www.megaupload.com/? d=JAK6JURQ
sau :
AVS Video Converter :
http://www.fileserve.com/file/Ms97vaF
sau :
http://www.pspvideo9.com/

| Herr explică:

Nu, nu trebuie sa il ai modat ca sa mearga, nici eu nu il am modat si merge.

| Herr explică:

Gata, am reusit sa pun.Multumesc tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NeluL am avut si eu aceeasi problema ca si kain ca nu stiam cum sa pun un film ca doar ce am luat pspul si am citit ca poate fi pus si un fisier audio si unu video si poze... da intrebarea mea e daca trebuie sa am pspul decodat ca sa pot sa pun filmul si sal vizionez ca nu am psp decodat straight face