| Slothx a întrebat:

Imi puteti spune si mie de ce placa video urca pana la 80 de grade? Am un gtx 1050TI de la Asus da faza e ca se incinge doar cand sunt intr-un joc de ex fortnite sau gta 5

10 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Placa video se incinge cand esti intr-un joc din acelasi motiv pentru care aragazul se incinge cand faci de mancare: pentru ca este folosit(a)winking

| SilviaDulcik a răspuns:

Asta se poate întâmpla din cauză că:

- este vară
- nu ai aranjat cablurile prin calculator într-un mod cât de cât profesional
- nu ai ventilatoare care să circule aerul prin carcasă
- unul din ventilatoarele plăcii video nu funcționează (în cazul în care ai 2)

| AlexDarius3 a răspuns:

E vara, e normal sa mai creasca temperaturile. Ori ai praf in unitate, ori ventilatoarele sunt slabe. Oricum in jocuri placa e normal sa se mai incalzeasca dar iti recomand sa mai cureti calculatorul de praf.

| Slothx explică (pentru AlexDarius3):

Mersi de sfat!

| Vladut123456 a răspuns:

Eu zic ca nu e nici-o problema, mai ales daca ai graficile la maxim si nu ai un sistem de racire profesional, incearca sa cureti pc-ul de praf.

| Slothx explică (pentru Vladut123456):

Da, trebuie cat mai repede sa-l curat de praf dar problema e ca daca incerc sa-l desfac pierd garantia. ca gen are niste etichete in spate

| denisTiky a răspuns (pentru Slothx):

Le dezlipesti discret si le pui la loc. Nu o sa isi dea seama de asta nimeni

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Slothx):

Nu conteaza, mai ales daca o ai de un an. Intrebarea este ai unde sa o duci la garantie? Mai ai garantie macar?

| Slothx explică (pentru AlexDarius3):

Da, normal ca o mai am si pc-ul face 1 an peste câteva luni

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Salut
E posibil ca heatsink-ul sa fie prafuit, blocand aerul care vine din fan-uri
Daca l-ai curatat (un betisor de urechi trecut pe sub ventilator, asa nu trebuie sa desfaci nimic din ea)
Daca nu, poate e prea veche si pasta de sub heatsink nu-si mai face bine treaba.

Daca nu, du-o la service cat ai garantie. Macar ti-ar spune care e problema.