| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. Îmi recomandați un microfon de studio care se aude bine la un preț decent?
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.thomann.de/de/tannoy_tm1.htm

Am gasit minunea asta.
Pare a fi cea mai echilibrata alegere pentru 100 euro.
E bun si la voce, dar si la majoritatea instrumentelor, si asta probabil datorita diafragmei de dimensiune medie (25.4mm).

Vine si cu filtru, dar are din pacate (sau din fericire) mufe proprietare, nu are USB sau jack 6.3 sau 3.5.

Dar o sa ai nevoie oricum de o interfata audio
(Focusrite Scarlett Solo e ceva foarte bun, la 100 euro si ea).

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce buget ai, si ce doresti sa faci cu el?

Va fi folosit pentru o singura persoana, pentru inregistrari de pus pe Youtube, sau livestream?

Sau pentru muzica (voce sau instrument )?

In alta ordine de idei, microfoanele "de studio" incep de la 300-400 eur, si tot urca
(studiourile cu pretentii moderate folosesc Neumann U87, care e peste 2500 euro).

Cel mai ieftin pe care il stiu, folosit de producatorii mai "zgarciti" sau cu buget mic,
costa 300 eur.

AKG C214 Large-Diaphragm Condenser Microphone

https://www.thomann.de/......g_c214.htm

PS:
Daca doresti sa canti metal, opera, sau vrei microfonul pentru chitara, drums si alte instrumente cu sunet puternic, ai nevoie de un microfon dinamic,
altfel, pentru toate celelalte cazuri, sunt mai indicate cele condenser.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca doresti doar streaming si YouTube,
probabil
Marantz Professional MPM-2000U
MXL 770 Cardioid Condenser Microphone
MXL 990 Condenser Microphone
Samson Meteor
sau
Audio-Technica ATR2500-USB

s-ar preta bine.

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Vreau sa înregistrez piese cu microfonul. laughing

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Vreau sa înregistrez muzica, la început, și aș vrea ceva cam până în prețul unui Audio Tehnica AT2020, pe viitor as vrea sa fac studio mai profesional, dar acum cu ce se poate laughing

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Pentru voce nu instrument, sa pun pe YouTube, poate și livestream

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Mai era ceva de la Behringer C-1U,acesta este pe USB

| NLS a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Da, doar ca acela are membrana mica, doar 16mm, si nu e la fel de sensibil, va trebui sa vorbesti mai tare, si sa nu tii microfonul prea departe de gura.

TM1 e mult peste, nu are nici zgomot aproape deloc, sunetul e mai vibrant, mai natural, insa nu il poti conecta decat la o interfata audio.

Problema celor cu difragme mici e sunetul mai ascutit, "robotizat", "metalic", iar cele cu diafragma mare sunt prea sensibile, nu sunt ideale pentru Vlog sau stream, unde ai nevoie de un microfon condenser unidirectional (acestea preiau sunetul doar dintr-o parte).

De aceea o diafragma medie (~25mm) e mult mai indicata.

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Atunci Superlux E205-U

| NLS a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Acceptabil.
Stai sa mai caut si maine.
Iti scriu daca gasesc ceva mai ok.

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Ok.mersi

| NLS a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Https://www.thomann.de/de/tannoy_tm1.htm

Am gasit minunea asta.
Pare a fi cea mai echilibrata alegere pentru 100 euro.
E bun si la voce, dar si la majoritatea instrumentelor, si asta probabil datorita diafragmei de dimensiune medie (25.4mm).

Vine si cu filtru, dar are din pacate (sau din fericire) mufe proprietare, nu are USB sau jack 6.3 sau 3.5.

Dar o sa ai nevoie oricum de o interfata audio
(Focusrite Scarlett Solo e ceva foarte bun, la 100 euro si ea).