| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,imi spune si mie cineva daca stiti care este cel mai bun procesor pentru smarthone-uri,adica arm,snapdragon, arm 11 etc, asta as vrea sa stiu ca im functie de asta as putea sa imi aleg un smartphone.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Gabitech a răspuns:

Cele mai ok procesoare raport performanta/energie consumata sunt gele de la iphone 4s si Samsung galaxy s3. Cauta pe gsm arena. acolo o sa gasesti tot ce ai nevoie

2 răspunsuri:
| rpushtiu a răspuns:

NVIDIA tegra, adreno 225, adreno 200 si uite o configuratie buna Chipset Qualcomm MSM7225A Snapdragon
CPU 800 MHz Cortex-A5
GPU Adreno 200, Chipset Nvidia Tegra 3
CPU Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9
GPU ULP GeForce

| rpushtiu a răspuns:

Chipset Apple A5
CPU Dual-core 1 GHz Cortex-A9
GPU PowerVR SGX543MP2! Asta e configuratia de la iphone. Daca ar fi sa le cumperi te.ar costa cam 22 $ happy