| yovlad a întrebat:

Incepand de ieri am o problema cu download-urile.Mai precis atunci cand incerc sa downloadez ceva, orice dupa ce s-a terminat de downloadat imi da eroare,,Failed-Blocked" si nu am ce sa-i mai fac. Daca ma puteti ajuta in vreun fel as fi foarte recunoscator, cel mai bun raspuns are funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| tomthecat a răspuns:

Dacă ai avea un antivirus CU LICENŢĂ (de exemplu, Kaspersky) sunt sigur că ar găsi fişiere infectate care acum sunt nedetectate de "antivirusul" tău freeware.

Încearcă ESET ONLINE SCANNER dar pentru că nu-l poţi descărca de pe calculatorul tău, du-te la un laptop sau alt calculator, îl iei de pe linkul de mai jos, îl pui pe un USB flash drive (memory stick), îl instalezi în calculatorul defect şi dai o scanare INCLUSIV ÎN ARHIVE. Dacă nici această aplicaţie nu reuşeşte să identifice şi să elimine viruşii, reinstalează sistemul de operare, nu există altă soluţie.

Copiază acest URL ca hiperlink într-un fişier document, îl pui pe stick şi mergi la alt pc sau laptop ca să-l descarci şi ulterior să-l instalezi în calculatorul cu probleme :

http://download.eset.com/special/eos/esetsmartinstaller_enu.exe

| yovlad explică (pentru tomthecat):

Am antivirus cu licenta Microsoft securit esential

| tomthecat a răspuns (pentru yovlad):

Ai instalat Eset Online Scanner?!? Ai scanat cu această aplicaţie?

Eu îţi recomand Kaspersky Internet Security sau Norton Internet Security, bineînţeles CU LICENŢĂ.

Să-mi spui dacă ai scanat cu Eset Online Scanner (inclusiv arhivele) şi dacă au fost detectate fişiere infectate.

Dacă sistemul tău de operare este grav afectat (asta e presupunerea mea), apucă-te şi reinstalează-l, cred că aceasta este cea mai eficientă soluţie...

| yovlad explică (pentru tomthecat):

Am sa incerc sa fac rost de el mersi si vad ca te pricepi, spune-mi te rog daca are vreo legatura update-ul windows-ului deoarece eroarea aceasta a inceput sa-mi apara imediat dupa ultimul update efectuat ieri.

| tomthecat a răspuns (pentru yovlad):

Microsoft oferă Windows Update în două variante :

1. Update-uri importante (security updates)
2. Update-uri neimportante (optional updates)

Bănuiesc că tu ai descărcat şi instalat security updates (n-ai treabă cu acelea opţionale). Părerea mea este că a fost O COINCIDENŢĂ NEFERICITĂ ce s-a întâmplat, în sensul că imediat cum ai terminat efectuarea Windows Update, ţi-au apărut acele erori după orice downloadare.

Apropo, aceste erori îţi apar doar atunci când descarci de pe site-uri deschise cu browserul Internet Explorer? Sau apar indiferent ce browser web foloseşti?!? (mă refer la Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Comet Bird, etc).

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Erorile comune de descărcare

O descărcare ar putea eșua pentru un număr de motive. Când o descărcare eșuează, un mesaj de eroare poate apărea pe bara de download din partea de jos a browser-ului. Un mesaj de eroare mai apare în pagina Descărcări.

Secțiunea următoare descrie unele mesaje de eroare pe care o puteți vedea pe bara de descărcări:

Mesaj de eroare Mai multe informații și pașii următori
Virus detectat Software-ul antivirus a detectat un virus. fișierul descărcat ar putea avea un virus, ca urmare fișierul pe care a încercat să descărcați a fost eliminat de atașament manager de ferestre.
Blocat Setările de securitate de pe computer blocat acest fișier. Drept urmare, fișierul pe care a încercat să descărcați a fost eliminat de atașament manager de ferestre. Aflați cum să verificați setările de securitate de pe computerul dumneavoastră jos.
Virus Scan eșuat Software-ul antivirus nu a reușit în mod neașteptat în timpul scanării acest fișier. Drept urmare, fișierul pe care a încercat să descărcați a fost eliminat de atașament manager de ferestre. Aflați ce poate cauza această eroare de mai jos.
Suficiente permisiuni Nu se poate salva din cauza permisiunilor insuficiente. Vă rugăm să salvați în altă locație. Este posibil să nu aveți permisiunile necesare sau altă aplicație, de obicei, software-ul antivirus, a fost accesează fișierul descărcat în același timp ca și Google Chrome. Încercați din nou mai târziu sau încercați să salvați într-o locație diferită.
Eroare de rețea Eroare de rețea necunoscută. Nu a fost o problemă cu rețeaua în timpul descărcării. Încercați din nou mai târziu.
Descărcați Eroare Nu a fost o problemă în timpul descărcării. Încercați din nou mai târziu.
Nu este fișier Serverul nu a putut găsi fișierul. Fișierul ați încercat să descărcați nu pot fi valabile. Contactați administratorul serverului.
Server Problemă Eroare de server necunoscută. Încercați din nou sau contactați administratorul serverului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti avea virusi. Cheama un specialist sau o cunostinta care se pricepe la astfel de probleme.

| yovlad explică (pentru anonim_4396):

Am actualizat antivirusul si am dat scan, nu a gasit nimic