| DeDoiBani a întrebat:

Intrebarea mea este:Am un laptop HP Pavilion G4 cu caracteristicile:4 GB ram, procesor Intel core i3 cu 2.40 GHz, hard de 500 GB cu windows 7 ultimate pe el.Cand dau pe >computerproperties la:installed memory (RAM) imi arata:4, 00 GB (2, 43 GB usable).Eu stiu ca normal windows-ul +placa video+alte chestii ar trebui sa imi i-a mult mai putin in nici un caz 2, 67 GB RAM.Care este problema, cum trebuie rezolvata? Funada!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu ai nici o problema! Ai windows pe 32 de biti, iar aceste windows-uri nu au nevoie de multi rami, isi iau atata memorie ram cat au nevoie!
Deci totul e in regula!

| Violente a răspuns (pentru lpavel):

Windows-ul bineînțeles că trebuie să foloseasca toată memoria RAM, dar versiunea pe care el o folosește cea de 32 de biți (x86) nu este capabilă să citească toata memoria RAM nicidecum ce ai spus tu, că își ia cată memorie are nevoie și pentru asta, are nevoie de x64 (64 biți).

No offence dar postați în necunosțintă de cauză și văd că se iau si alți după voi.

Nu mai da funde fără să îți citești toate mesajele.

| tgiabberriieul a răspuns (pentru lpavel):

Nu au nevoie de multi rami?! Cum adica?

| lpavel a răspuns (pentru tgiabberriieul):

Pai oricati rami ai avea windows pe 32 de biti va folosi doar cat are el nevoie, va recunoaste ca ai x rami dar nu ii va folosi pe toti pentru ca nu are nevoie de toti!

| lpavel a răspuns (pentru Violente):

Mai bine te-ai interesa cum sta treaba cu ram-ii, ce rol au apoi sa comentezi tu ce e bine si ce nu! Pun pariu ca n-ai habar la ce folosesc ram-ii! Dar oricum nu te supara ca eu am primit funda, ti-o dau tie daca vrei, laughing))) Eu nu ajut pentru funda, eu ajut ca asa imi place...

| Violente a răspuns (pentru lpavel):

Nu am cerut în viața mea FUNDĂ sau să fi scris la sfarșitul unui răspuns "FUNDĂ", m-a supărat că ești total dezinformat și îi dezinformezi și pe alții. Aici nu este vorba de rolul memoriei RAM, este vorba de sistemul care duce lipsa de memorie, el avand in total 4 GB iar versiunea sistemului de operare pe care o are este insuportabilă și chinuie performanțele calculatorului. Spui că nu are nevoie de toți, total greșit, esti dezinformat vorbești in necunoștința de cauză si nu cred că ai vazut la viața ta cum arată o memorie RAM, cu atat mai mult să-mi spui mie că nu știu rolul ei, cand eu imi făceam propriul depozit de calculatoare tu nu știai să deschizi un computer, dar trecem peste. Versiunea de windows x64 sau x86 este aleasă după criteriile memoriei RAM și după criteriile procesorului, dacă are un producator viabil pentru X64 ceea ce el dispune de așa ceva avand un I3 care lucrează cat un X4 doar cu două nuclee.

| tgiabberriieul a răspuns (pentru lpavel):

"Nu are nevoie"... laughing

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai windowsul pe 32 de biti, acestea iau memorie cat este nevoie. Totul este in regula

| Violente a răspuns:

Ai nevoie de Windows X64 pentru ca sistemul să-ți citească mai mult de 3 GB.

| IT4Ever a răspuns:

Da e posibil sa fie ceea ce zice Ipavel deoarece windows-ul pe 32 de biti citeste maxim doar 3, 2 Giga si daca ai share mare la placa video se explica clar situatia