| Coporan123 a întrebat:

La ora de informatica pe calculatorul meu cand instalez un program spre exemplu Google Chrome ( ca explorer e praf ) daca inchid/deschid calculatorul Chrome-ul nu mai este si dispar si celelalte chesti care le salvez pe el.
Acum ma intreb daca a bagat profesorul vreun program ca sa dezinstaleze programele pe care le bagam noi.
Stiu ca are 3 conturi: Administrator, Elev si Profesor.
Daca instalez pe administrator o sa ramana? ( stiu parola de administrator)

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Posibil ca are un program de "freezing" instalat ca de exemplu "Deep Freeze" (dupa fiecare restart se sterge orice modificare facuta pe calculator). iti recomand sa folosesti o versiune de chrome portabil http://portableapps.com/apps/internet/google_chrome_portable pe care sa o pui pe un stick si defiecare data cand o sa te duci la calculatorul ala, bagi stick-ul in calculator, rulezi chrome portabil si tot ce ve-i face in el se va salva pe stick.
PS: "Deep Freeze" opereaza pe toate conturile si poate fi dezactivat pentru toate conturile cu parola. daca vezi langa ceas iconita asta http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/8c/Deep_freeze.png inseamna ca este instalat si functional.

| Coporan123 explică (pentru al3xander):

Este ceva asemanator instalat pe administrator. O sa incerc sa il sterg

| al3xander a răspuns (pentru Coporan123):

Nu se poate sterge oricum. trebuie sa stii parola, si sa-l dezactivezi (apesi shift + dubluclick pe iconita ca sa bagi parola si sa intri in meniul lui parca). alta metoda este prin stergerea fisierelor printr-un alt sistem de operare insa este o procedura mai grea. nu iti recomand sa te joci dea hackerul pe calculatoarele de la scoala happy

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Pentru ca nu tu esti administratorul.Este vorba despre un ip al scolii.Nu al tau de acasa.

| MitroKta a răspuns:

Daca instalezi ceva pe administrator trebuie sa faci ceva sa iti apara fereastra cu "instaleaza asta doar pentru mine sau pentru toti utilizatorii". La programele care se respecta apare asta anyway, insa nu toate se respecta, asa ca incearca si vezi ce-ti zice.
Stiu ca si eu am avut o chestie asemanatoare cand eram la liceu, dar atunci eram mic si prost si nu mai stiu ce am facut pe acolo. M-a lasat odata profesoara pe contul de admin ca sa lucrez nu stiu ce, dar nu m-a dus capul sa instalez un program si pentru utilizatorul meu.
Acum mai e o faza ca unele servere au instalate un soft instalat special care sa reseteze conturile de utilizator la fiecare startup. Si la alea nu prea ai acces la contul de admin.
Daca in fereastra de logon( in cazul in care la scoala ruleaza win xp) nu apare decat numele utilizatorului tau, apasa ctrl+alt si tasta delete de doua ori. Iti apare fereastra cu utilizatorii si alegi admin sau ce vrei tu.

| dannyel86 a răspuns:

Calculatorul a fost setat sa poate fi modificat din sistem numai cu acordul administratorului, care poate restrictiona instalarea unor softuri in sistem. Chiar daca poti lucra pe el si crea fisiere text sau audio, instalarea de programe, codecuri, extensii e exclusa prin limitatea configurata de administratorul care detine calculatoarele. Acasa poti instala ce doresti, la scoala se pun restrictii din motive de securitate si legalitate. E valabil pentru toate calculatoarele din sala de informatica, nu doar la al tau.

| horia2012 a răspuns:

Nu este un program care sa le dezinstaleze. Contul de USER oricum este limitat. Se intampla sa dispara iconitele.(nu ar trebui). Te poti duce acolo unde se instaleaza programul
C:\program Files..Program Files(x86)\numele programului, pe fisierul executabil si "send to"-Desktop-create shotcut.
Da, daca le instalezi de pe cont de administrator, raman iconitele, dar incearca prima metoda.

| Adrian_Burga_1979 a răspuns:

Incearca sa instalezi/salvezi programele in alt disk de exemplu daca se instaleaza in local disk (C) si se sterge cand inchizi calculatorul incearca sa instalezi in local disk (E), eu asa am facut si mergewinking

| MortalROs a răspuns:

Ai nevoie de ajutor cu claculatoarele de la scoala sau din alta parte?
Inregistreazate aici http://maniakworld.bl.ee/ si intreaba tot ce vrei sa stii!