| Mivelyn a întrebat:

Salut TPU,
M-ar interesa niste informații despre wellcode, deoarece aș vrea să mă angajez ca și programator.
Dacă puteti să-mi spuneti putin despre experiența voastră pe care o aveți sau ați avut-o cu wellcode sau dacă aveți cunostinte care au urmat cursul.
Ceva pareri wellcode?
Mersi!

18 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Îi recomand, și eu le-am încercat cursurile. Îți explică mai simplist.

| MrAM a răspuns:

Daca esti dispus sa dai vreo 4/5k euro e oky laughing Am stat de vorba nu de mult cu un baiat de la resurse umane de la ei si m-am lamurit. Primul lucrul care te intreaba la interviu e legat de salariul tau, dupa care se gandesc ei cam cat te-ar costa cursul. Nu recomand din punctul asta de vedere. In rest, platforma sau pachetul de servicii oferit mi se pare destul de interesant insa mai au mult de lucrat la el.

| marin1988 a răspuns:

Am terminat cursul lor gratuit pentru că ei zic că poți învăța de la zero (am văzut într-o reclamă). Spre surprinderea mea chiar am reușit să învăț de la zero noțiuni despre care nu aveam niciun habar. Dar cred că i-am exasperat cu întrebările pe site-ul lor când nu puteam să rezolv o problemă laughing Te provoacă să vezi lucrurile altfel. Eu n-am avut nicio treabă cu programarea, am studiat cu totul altceva. Cei de la wellcode mi-au arătat că se poate, chiar dacă am 33 de ani mai sunt capabil să învăț ceva nou. Părerea mea e că ar trebui să faci cursul lor și să le pui întrebări și o să-ți dai seama dacă te pot ajuta sau nu.

| Mivelyn explică (pentru marin1988):

Am inceput si eu cursul gratuit aseara big grin chiar e fain, imi place. Simt ca imi folosesc creierasul din nou.

| marin1988 a răspuns (pentru Mivelyn):

Stai să vezi ultimele probleme... Eu am simțit că explodez până le-am dat de cap și am luat 100 de puncte. Dar a meritat din plin să mă chinui să le rezolv, sentimentul e wow!

| francesca6728 a răspuns:

Salut!
Ma bucur sa vad atat de multe pareri pozitive despre wellcode, si eu sunt interesata de programul lor de mentorat, dar prima data vreau sa ma inscriu la cursul gratuit sa vad cum ma descurc.

| RobertMit a răspuns (pentru francesca6728):

E o idee buna sa faci asta. Mult succes! Sper sa te prinda si sa iti si placa inca de la inceput programarea big grin

| francesca6728 a răspuns (pentru RobertMit):

Multumesc mult pentru încurajare!

| catabalint23 a răspuns:

Desi am auzit ca e scump si nu am trecut prin program, am vazut ca au o gramada de pareri pozitive si rezultate https://wellcode.ro/wellcode-pareri/
M-am uitat si la alte academii care ofera cursuri si nu am vazut nicaieri atatia oameni care s-au angajat ca programatori.

| RobertMit a răspuns:

Eu am terminat programul de mentorat pentru olimpiada si pregatindu-ma 2 ani la rand am ajuns sa iau medalie de bronz si mentiune la Olimpiada Nationala de Informatica. Am invatat lucruri despre care nici nu m-as fi gandit ca sunt importante atunci cand inveti ceva, orice ar fi, plus ca mi-am dezvoltat tot felul de skill-uri folositoare in viata (organizare, comunicare, mindset etc). Intr-adevar e greu uneori si pare putin aiurea, dar eu unul am mers pe incredere si la final am inteles rostul fiecarui lucru "aiurea" sau "enervant". Eu ii recomand mereu oricui vrea sa invete programare sau sa se pregateasca pentru olimpiada

| Mivelyn explică (pentru RobertMit):

Bravo pentru medalie eu inca nu is pregatit de asa ceva laughing

| RobertMit a răspuns (pentru Mivelyn):

Multumesc. Da, trebuie ceva pregatire pentru o medalie, am investit ceva (multe..foarte multe pentru majoritatea persoanelor) ore in pregatire?

| Gheorghe048 a răspuns:

Salut
Ma bucura sa vad ca avem pasiuni comune. Am un prieten care s-a apucat acum 1 an si ceva de curs si a reusit sa se angajeze. M-a facut atat de curios, incat am intrat si eu in programul lor de mentorat si pot spune ca e super fain. Mentorii sunt mereu alaturi de tine la fiecare pas si problemele te ajuta sa evoluezi. De asemenea, am invatat mai multe lucruri ce tin de viata de zi cu zi gen cum sa iti organizezi timpul sau cum sa iti reglezi programul de somn (cu care ma luptam mereu laughing).
In felul asta mi-am facut timp sa si invat programare, dar sa ma si duc in continuare la job-ul actual de care vreau sa scap cat mai rapid. Thumbs up din partea mea!

| Mivelyn explică (pentru Gheorghe048):

Da... la timp trebuie sa mai lucrez si eu, sa imi pot organiza mai bine tot ce vreau sa fac... cum pot sa aflu mai multe detalii despre programul de mentorat? ca nu stiu la cine sa apelez

| Gheorghe048 a răspuns (pentru Mivelyn):

Cum pot sa aflu mai multe detalii despre programul de mentorat? -> eu m-am programat la o sedinta de consultanta, te poti programa si tu daca nu ai facut-o deja big grin

| EliasM a răspuns:

Personal am avut o experienta frumoasa cu wellcode. Adica ce vreau sa spun e ca nu e un curs obisnuit, unde primesti niste documente, citesti si iti faci temele. E ceva mult mai diferit (in acelasi timp si foarte greu, mai ales pana cand te acomodezi) dar dupa acomodarea cu acest curs o sa vezi cat de multe ai invatat. Eu am invatat de la 0 cum sa fac o aplicatie si sa ma descurc lucrand pe proiecte mari. Eu iti sugerez sa faci modulul lor gratuit pentru a intelege despre ce vorbesc si, cum ziceam, e ceva mult diferit fata de cursurile normale, dar odata ce te-ai acomodat cu metoda lor, o sa mearga totul brici si o sa ajungi sa te angajezi. Am vazut ca nu demult s-au si angajat la Google si Facebook, deci personal am incredere in ei (dar trebuie sa lucrezi serios). Bafta!

| daydreamontpu a răspuns:

Recent am terminat cursul lor gratuit si pot sa zic ca am ramas placut surprins. Am plecat cu niste asteptari diferite, ca o sa fie ca un curs de programare online cu videoclipuri la care sa ma uit, dar e fain ca ai quiz-uri si ce mi-a placut cel mai mult este ca poti interactiona cu mentorii. Asta e foarte util pentru ca avansezi mai repede la rezolvatul problemelor. Stiu ca la crescator 3 m-am super blocat dar cu indicatiile lor am reusit sa trec (aici alta chestie faina ca nu-ti da raspunsul direct). Personal nu stiu pe nimeni care sa fi participat la acest program de mentorat wellcode, dar incep sa ma gandesc tot mai serios sa ma apuc pe viitor cand voi putea. Oricum cand ma angajez in domeniu investitia mi-o scot rapid. Deci sugestia mea e sa faci cursul gratuit de pe wellcode si daca ai posibilitatea la mentorat zic sa nu mai stai.

| marianu84 a răspuns:

Eu nu recomand WellCode nici dușmanilor! Sunt puși doar pe făcut bani! Atenție mare la contract! Există acolo o clauză penală care te obligă să achiți valoarea întreagă a contractului dacă vrei să renunți la un moment dat la program. Deci e un contract fără ieșire! Odată semnat trebuie să le achiți miile de euro cerute, iar dacă nu le achiți toată suma, conform contract, ești dat în judecată! Nu există nicio empatie, înțelegere sau ceva, doar interesul pentru profit și atât.

Sunt zeci de procese în derulare cu clienții lor: https://portal.just.ro/SitePages/cautare.aspx?k=wellcode

Toate mesajele pozitive de aici sunt cu siguranță scrise de ei de pe conturi false, cum și toate articolele de laudă de pe toate ziarele naționale sunt platite ca să-și spele imaginea. Vedeți realitatea pe forumul SoftPedia sau pe undelucram.com (https://www.undelucram.ro/......ru-104678)

Deci mare atenți!