| MihaelaDart a întrebat:

Mai devreme am avut probleme cu routerul de la proprietarul casei unde locuim in chirie, îi picase o rezistență și se întrerupsese lumina. Până atunci mergea internetul perfect, cât și orice site pe care doreai să îl accesezi. După 1 ora și ceva, își revine și internetul, dar numai pe Facebook și Google se deschid, in rest niciun site nu se incarca. Semnal este chiar ff bun. Am șters cookies-urile, catchurile, mi s-a făcut și un update la Windows in același timp și tot nu-mi merg yahoo, TPU și restul site-urilor pe care le accesez mereu. Îmi menționează la fel "This site can't ne reached". Ce sa mai fac? Routerul este problema sau ce anume? De pe telefon îmi merg, numai de pe laptop nu. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da-i un restart la router. Ciudata problema.

| MihaelaDart explică (pentru DoarBogdan):

A venit soțul și s-a dus în locuința unde routerul se afla și i-a dat restart. Acum merge! Mulțumesc!

| DoarBogdan a răspuns (pentru MihaelaDart):

big grin Ma bucur sa aud asta.

Seara faina sa aveti!

| MihaelaDart explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumim asemenea!

12 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Ia un stick bootabil cu ubuntu si ruleaza ubuntu direct de pe stick si vei vedea ca iti merge perfect impecabil chiar mai bine internetul
iar acum ghici ce e defect
sterge porcaria aia de windows 10 si pune si tu un windows functional 7 profesional pe 64 biti in limba engleza
si vezi ce bine o sa iti mearga
pana cand te apuci din nou sa faci blestematele alea de update-uri

| MihaelaDart explică (pentru zilog):

Nu locuiesc la oraș să pot lua de la coltul străzii ce doresc, sunt într-o stațiune mică unde avem taverne, un minimarket și 2 supermarketuri care se limitează doar la uzul de zi cu zi și hrană.l Routerul nu se afla in locuința noastră, ci în casa alăturată a proprietarului unde mai are alte apartamente închiriate, într-unul dintre ele este și routerul. L-a restartat soțul meu și merge perfect. Nu se fac update-uri dese, nu ne încurcă asta deloc. Windows-ul îl avem în limba greacă.

| Vântulalb a răspuns:

Nu routerul e de vina.
Eu cand plec de acasa pentru mai mult de doua zile, intrerup lumina in toata casa. Asta include si routerul. Dar la revenire, nu am probleme. Vezi PC-ul.

| MihaelaDart explică (pentru Vântulalb):

Routerul bate-l vina a fost devină, nu laptopul. I-am dat restart și și-a revenit.

| Vântulalb a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ma bucur ca s-a rezolvat. Probabil socul electric l-a zapacit.

| nicu991 a răspuns:

Cred ca te referi la vreo siguranta fuzibila insa ma indoiesc ca ai fi desfacut acel router sa constati arderea ei plus de asta, acel router n-ar mai fi mers deloc.

Repornire la laptop, eventual stearsa conexiunea WiFi din setarile Windows-ului.

| MihaelaDart explică (pentru nicu991):

Era siguranța de la panoul de electricitate, dacă mă fac înțeleasă. Am dat restart la router și și-a revenit.

| nicu991 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Pai aia era problema, ca rezistenta si siguranta sunt 2 elemente total diferite happy

| MihaelaDart explică (pentru nicu991):

In greaca este asfalia adică siguranța, daca nu sunt in tema cu electrica am crezut că e una și aceeași.