| Iunix a întrebat:

Masina virtuala VirtualBox afecteaza performanta sistemului? Si daca o dezinstalez totul revine la nirmal?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Afecteaza dar intr-o mica masura, asta atunci cand nu e utilizat, pentru ca el emuleaza la pornire de obicei inca un adaptor de retea si tot asa. Si daca ai windows, niciodata nu revine totul la normal. Revine la aproape normal laughing

| mihai69 a răspuns:

Nu afectează performanțele sistemului (dar dacă rulezi în paralel alte programe, evident acestea vor trebui să împartă resursele cu softul de virtualizare și fiecare dintre ele va fi ceva mai lent.
Iar s.o. gazdă (instalate pe VB) evident vor merge mai prost decât dacă ar fi instalate direct.

http://en.wikipedia.org/wiki/VirtualBox

| CinevaNou a răspuns:

Daca ai setat sa porneasca automat si sa ruleze singur sistemele instalate, logic ca o sa imparta resursele. Daca inchizi masinile si virtualbox totul revine la normal.straight face

| Iunix explică:

Normal #