| SafirRanger a întrebat:

merita 600 lei pe urmatorul DSLR?
Olympus E 410 Kit Olympus 14-42mm F3.5-5.6 + Olympus 40-150mm F3.5-5.6 + ocular marire ME-1 vizualizare de 1.2 mai mare + filtru UV 58 mm Hoya Pro1 Digital + incarcator si baterie + carduri card CF si XD impecabil in perfecta stare de functionare

NOTA: Lupa pentru ocular Olympus ME-1 creşte performanţa vizorului pentru orice cameră E-System camera permiţând o vizualizare a subiectului mai bună de 1.2 ori decât în mod obişnuit.

Camera Foto:
- rezolutie efectiva: 10 megapixeli
- tip senzor: Live MOS
- sistem de curatare a senzorului de praf
- format fisiere: JPEG, RAW (12Bit), RAW+JPEG
ecran LDC HyperCrystal, 2.5 inch, 230000 pixeli
- sistem focus: TTL
- modalitate de focus: single (S-AF), continua (C-AF), focus manual (MF)
- 3 puncte de focus
- ISO: Auto, 100-1600
- compensarea expunerii: ±5 EV in trepte de 1/3, 1/2 si 1 EV
- bracketing: 3 frame-uri in trepte de 1/3, 1/2 si 1 EV, selectabile
- 7 presetari de white balance: Lamp (3000K), Fluorescent 1 (4000K), Fluorescent 2 (4500K), Fluorescent 3 (6600K), Daylight (5300K), Cloudy (6000K), Shade (7500K)
- white balance pe custon poate fi inregistrat la o temperatura cuprinsa intre 2000-14000K
- viteza declansare: 1/4000sec -60 sec+ bulb
- fotografiere continua: 3 frame-uri/secunda (maximum 6 RAW)
- alimentare: acumulator tip BLS-1 Li-ion
- card CF si XD inclus

Obiectiv Olympus 14-42mm F3.5-5.6 impecabil
Obiectiv Olympus 40-150mm F3.5-5.6 impecabil

Ce dslr imi recomandați la 600 care ca pot obține fotografii cu blur?

Răspuns Câştigător
| einsteinchen a răspuns:

Pretul ar fi decent insa trebuie vazut cate cadre s-au facut cu aparatul pana acum. Daca sunt foarte multe se risca defectarea diafragmei si inlocuirea costa. Eu nu as risca.

La 600 RON nu prea sunt DSLR-uri noi. Astea incep de pe la 1.200 - 1.300 RON.

Cred ca te referi la efectul bokeh: obiectul central focalizat iar fondul din spate este in ceata (sau blurat).
http://blog.f64.ro/2014/12/17/afla-cum-obtii-un-bokeh-creativ/