| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU! Mi-am cumparat un joystick ACME GS-03 si nu am primit cd de instalare. Ce pot sa fac sa functioneze gamepadul? Mentionez ca nu imi gaseste driver pentru gamepad

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

TEORETIC, nu ar fi nevoie de driver separat, Windows-ul ar TREBUI să-l recunoască ca dispozitiv USB şi să-i instaleze AUTOMAT driverul.

Dacă nu reuşeşti cu "soluţia" propusă de dannyel86, încearcă următoarele :

Încearcă să foloseşti utilitarul GA-03 gamepad pe care-l poţi downloada de la linkul :
http://www.2000shareware.com/info/ga-03-gamepad/112794/

Eventual, vezi şi Manualul la linkul :
http://s3.acme.lt/downloads/manuals/GS03_Manual.pdf
INSTALLING AND TESTING
1. Connect the USB cable of your game pad to a USB port on your computer.
2. The game pad is now installed successfully and ready to play. Once everything stated above is
normal, you can exit and start playing the games with your game pad.
3. To configure the device, click:
• Start → Control panel → Game controllers.
• Please note that the Game controller’s application is called Game options in Windows ME.
4. Select the required device.
5. Now click Properties to test and calibrate all functions in the menu. Press the joystick direction keys,
action buttons and function buttons. The testing page will have the corresponding reactions which
show you if the function keys and action buttons are good or not.

Dacă studiezi pagina producătorului, http://www.acme.eu/en-us/product/050482, se constată că este compatibil şi NU are nevoie de driver.

Eventual, încearcă să-l introduci/scoţi din USB în mod repetat - vezi ca portul usb să fie "deschis".
Eventual, după introducere în usb, dacă nu-ţi arată că "new device found" dă refresh.
Compatibility : Windows® 95/98/ME2000/NT/XP/Vista/7 ™

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Am aruncat un ochi pe pagina oficiala si nu sunt postate drivere pentru modelul acesta de joystick.
Intra in Control Panel la "Game Controller" si observa daca Windows-ul ti-l detecteaza (in manual nu se specifica faptul ca trebuie instalat driver, si probabil de aceea nu exista publicat pe site).
Functionarea joystick-ului depinde si de Windows (trebuie sa fie compatibil), dar in manual nu se spune care dintre sistemele de operare recunosc device-ul si care nu.

| bigfissh2 a răspuns (pentru dannyel86):

Da,mi-l detecteaza, dar mi-l detecteaza ca fiind un device fara driver.Mi-l incadreaza in categoria,, Unspecified,, si in dreptul acestuia apare un semn,, Warning,,.Am vazut acest lucru in sectiunea devices and printers

| bigfissh2 a răspuns:

Am un memory stick si nici pe acesta nu mi-l
citeste.

| Steaua24 a răspuns:

1. Conectaţi cablul USB al consolei dvs. la un port USB de pe calculatorul dvs.
2. Introduceţi CD-ul cu driver şi faceţi clic pe pictograma "Setup", apoi pas cu pas în funcţie de afişajul
de pe ecran. Driverul va fi instalat automat de program. Dacă doriţi să anulaţi această instalare,
faceţi clic pe "Cancel" pentru anulare.
3. Gamepadul este acum instalat cu succes şi gata pentru jocuri. După ce s-au îndeplinit toate
condiţiile anterioare, puteţi ieşi din instalare şi puteţi juca jocuri cu gamepadul.
4. Pentru a configura dispozitivul, faceţi clic pe:
• Start→ Control panel → Game controllers.
• Reţineţi că aplicaţiaGame controllers este denumităGame optionsînWindows ME.
5. Selectaţi dispozitivul necesar.
6. Acum, faceţi clic pe Properties pentru a testa şi calibra toate funcţiile din meniu. Apăsaţi tastele
direcţionale, butoanele de acţiune şi butoanele de funcţie. Pagina de testare va reacţiona în
consecinţă, indicându-vă dacă tastele de funcţie şi butoanele de acţiune funcţionează corect sau
nu.