| Adryan28 a întrebat:

Mi-am luat de curand o placa video nVidia 8800 GT 512Mb pe 256 de biti nou nouta. In idle placa sta la 57 de grade celsus iar in full load ea sta la 61-62 grade (testat cu gpu-z si cu carcasa desfacuta) iar cu carcasa inchisa placa in idle sta la 62-63 de grade iar in full load la 70-71 de grade. Acum am desfacut carcasa si am pus un ventilator din casa in dreptul placii video laughing, dupa un minut cand vad ca temperatura ajunsese pe la 42-43 de grade placa video nu mai transmitea semnal si monitorul m-i s-a inchis si am fost nevoit sa dau restart.

Oare din ce cauza m-i s-a intamplat treaba asta? Placa video are o anumita temperatura de functionare?

Treaba este ca placa am luat-o cu garantie nou nouta la cutie, eu bag mana in foc ca placa nu are vreun defect tehnic.

Voi ce parere aveti este normal sa m-i se intample treaba asta?

2 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Pai pentru un 8800gt temperaturile erau cel putin normale de 70-71 de grade mai ales la ce temperaturi sunt acum afara. Ai putea sa-i schimbi coolerul placii video cu ceva de la arctic sau zalman, si sa-i aplici pe GPU pasta argintata termoconductoare, dar sincer nu se merita investitia, pentru ca e posibil ca un cooler sa te coste mai mult decat costa placa in sine.

| Sandrailii a răspuns:

Da,are o temperatura de functionare.Dar nu asta e problema.Un cooler se pune pentru a scoate aerul cald din calculator, asa ca un ventilator extern nu te ajuta cu nimic.Got it?