| krt0f1oR a întrebat:

Salut TPU! Mi-am luat de curand un xbox 360 pentru colectie. Acum vad ca are AC INPUT 200-240V 2A in loc de 100-240V. Consola functioneaza cu acest alimentator.
1.E ok sa il folosesc in continuare? tinand cont ca e facut pentru UK(sau Australia, n-am gasit info despre ce tara foloseste 200-240v AC 1-phase )?
2. Cum vad in ce regiune este blocata consola mea?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 ești in RO, e ok

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Noi (în România) folosim tensiunea 240V AC, la priză.
Asta înseamnă că sursa pe care o ai și alimentezi consola este numai bună.
Trebuie să ai grijă doar atunci când vrei să pleci în altă țară, să verifici ce tensiune au la prizele de rețea curent.