| banud a întrebat:

nu stiti un program pentru calculator cu care pot rescrie sistemul Android la orice telefon cu Android? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Nu inteleg... vrei un program unde sa-ti faci tu CustoM ROM-ul tau? Pentru asta iti trebuie decat Notepad ++ si un cod sursa

Daca te referi la resoftare, nu prea exista un program universal, decat pentru cele cu MediaTek (programul pentru astfel de telefoane se numeste SP_Flash_tool), dar daca vorbim de telefaone cu SnapDragon difera de la brand la brand...
Astea sunt programele pentru brand-urile mai populare
Xiaomi - MiFlashTool
Samsung - Odin
Si cam astea sunt... celelalte brand-uri se pot folosi numai de TWRP pentru resoftare si nu au un program anume

BTW Huawei si Meizu nu pot fi resoftate deorece nu este permisa deblocarea bootloader-ului

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca te referi sa "reinstalezi" sistemul de operare al fiecarui telefon in particular, cel mai probabil n-o sa gasesti asta (poate exista dar n-am auzit) pentru ca sunt prea multe telefoane si chestii. Exemplu: pentru Samsung ai Sammobile, descarci firmware-ul de acolo si tot asa. Dar pentru "no brand" proaspat scoase din China sau de unde-or veni ele...de unde-l iei? Poate iti da cineva o sugestie de o aplicatie care sa se lege la un server unde se stocheaza o baza de date globale cu sisteme Android, dar slabe sanse (mai ales gratuit).

| banud explică:

Va multumesc pentru raspunsuru?