| Gabi16 a întrebat:

Salut TPU,o sa primesc de la un prieten un Xbox One din USA, din cate am citit pe forum-uri e free region, dar intrebarea mea e free region si la xbox live sa pot juca online? el imi trimite xbox-ul in Romania si as vrea sa imi iau xbox live sa pot juca online.Multumesc

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Poti sa ii zici ca il arunce din avion(sa il tina la el, sa nu il care aiurea ca daca depaseste o greutate de obicei plateste suplimentar) ca nu ai ce face cu el.
Xbox-ul a fost mereu blocat pe regiuni. Daca vrei ceva liber de regiune, cumpara un ps4(oricum ps4 are si grafica mai buna). Xbox live plateai fie ca era in america sau Romania. Si la ps4 se plateste ps plus daca vrei online(Diferenta e ca la ps4 primest si niste jocuri gratis ). Si la xbox 360 se platea xbox live. Doar la ps3 nu s-a platit nimic ca sa te joci online.
So, nu ai ce sa faci cu el. Jocurile care se vand la noi nu o sa iti mearga, sau cel putin nu majoritatea.

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Http://www.primagames.com/......egion-free pe site-ul acesta si multe altele zice ca e free region, prietenul meu mi-a zis ca trebuie sa imi iau un transformator si va fi ok.

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Unele is libere, altele nu.
Daca nu a cumparat deja consola, sa nu o faca. Sa ia ps4. ala e liber sigur, e mai mic, mai performant(https://www.youtube.com/results?search_query=ps4+vs+xbox+one+graphics ), nu are power brick, si functioneaza intre 110-220v fara nici un transformator.

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Daca te referi la jocuri, eu o sa le cumpar originale din magazin nu din market-ul xbox-ului

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Pai eu ce zic? Alea care is libere de regiune, ok. Dar alea care is pe regiuni, tot din america o sa le cumperi cumva, sau cu ebay transportul, te descurci tu. Ca in europa ce sens are sa se vanda jocuri de america... In magazine gasesti doar jocuri libere/regiune europa.

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Si PS4 o sa fie totul ok? si la jocuri si online? ma pot juca ambele variante? nu imi trebuie nici transformator? la ps4 pot cumpara jocul din magazin din Romania si totul o sa fie in regula?

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Da. Da(dar tot o sa platesti). Da(Scrie si aici daca ai chef sa citeti: http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_4 Games on the PlayStation 4 are not region-locked, so games purchased in one region can be played on consoles in all regions ). Legat de transformator, am zis eu ca da, dar e de fapt cu semnul intrebarii. Sursa de la ps4 arata asa: http://img.weiku.com/......2189_1.jpg insa sunt unele variante vandute in america care suporta doar 110V(sunt unele care chiar scrie pe ele ca merg doar cu 110V si practica e de 110-240V https://www.youtube.com/watch?v=bkVL80gA270 insa cele la care practica nu e asa, mi-e sa nu ai risc sa o arzi). Insa ce se vinde in europa spre exemplu, merge sigur 110-240V. Posibil sa ai nevoie de transformator, posibil sa nu.
Iar la jocuri da, poti cumpara orice joc din tara fara probleme.
Pe final, parerea mea: de ce vrei musai din america? Cumpara din tara. Pretul e apropiat, insa functioneaza garantat tot 100%.

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Nu e chestia ca vreau musai din America.E chestia ca mi-l trimite el ca si cadou.Sunt un pic dezamagit asa..am acasa un xbox360, deci sunt obisnuit sa joc pe xbox, nu ca un ps4 nu mi-ar placea, acuma nu stiu ce sa zic, am citit pe site-ul Microsoft tot asa zice ca si la ps4, nu m-ar deranja daca imi iau un transformator si la xbox one dar sa stiu ca merge tot.Nu neg ca PS4 nu e bun, e foarte bun si ala, dar eu sunt obisnuit pe xbox.Dar daca cumva la PS4 e mai ok din punct de vedere functional si tu zici ca imi pot lua jocurile de aici din Romania atunci i-as putea spune sa imi trimita un PS4.Dar asa sigur esti ca toate jocurile din Romania pe PS4 merg fara probleme si cele de pe xbox doar unele? nu e acelasi lucru?

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Sunt sigur. Ma rog, e mai mult de explicat laughing. Deci, consola nu e blocata pe regiune, retine, dar jocurile pot sa fie blocate pe regiuni. De obicei la DLC-uri. Ideea e ca ai si pe ps4 un cont, ca si pe xbox. SI cand iti faci contul ala alegi o tara. Daca pe ps4 alegi sua sa zicem si dlc-ul e doar pentru europa, nu o sa mearga. Dar daca iti faci un cont de europa, o sa mearga. Pe cand xbox one are scrise datele legate de tara direct in memoria consolei, si tu nu poti sa schimbi asta. Scrie sua, si ramane sua pana la final. Oricum, ca numar "final" de limitari care sunt si in practica, ps4-ul sta mult mai bine(poti spune aproape ca nu are limitari) comparat cu ce are xbox-ul.
Apropo, un alt argument sa cumperi consola de oriunde din tara : daca ai avea ghinion cu garantia, atunci e de rau...

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Daca sa zicem imi trimite xbox one din america, o sa mearga jocurile daca le cumpar de pe store-ul xbox-ului online prin card? atunci o sa mearga?

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Mai intai sa vezi daca te lasa si dupa daca merg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sincer daca poti. Iti trebuie abonament xBox Live neaparat sa poti juca. Ar trebui sa mearga si din Romania, nu as vedea de ce nu.

O zi placuta

Răspuns utilizator avertizat