| Anonimus11111 a întrebat:

Pentru cei cu experienta in domeniul calculatoarelor, dar si pentru ceilalti: nu ma pot hotari ce laptop sa-mi cumpar dintre urmatoarele:
Laptop LENOVO IdeaPad Z570AT, Intel Core i5-2430M 2.4GHz, 15.6", 4GB, 750GB, nVIDIA GeForce GT 520M, Free Dos

Laptop HP Pavilion g6-1311eq Intel Core i5 2450M 2.5 GHz, 15.6", 4GB, 500GB, AMD Radeon HD 7450M, Free Dos

Laptop ASUS X54HR-SX020D, Intel Core i3-2350M 2.3 GHz, 15.6", 4GB, 750GB, AMD Radeon HD 7470, Free Dos

Laptop ASUS K53SD-SX847D, Intel Core i3-2350M 2.3GHz, 15.6", 4GB, 500GB, nVIDIA GeForce 610M, Free Dos

Aici ma refer in special la performata, rezistenta, ex: placa video, procesor, RAM pentru ca o sa-l folosesc mai mult pe jocuri de genul: nfs mw, nfs the run, gta san andreas, gta IV, nfs underground etc., dar si pentru aplicatii de editare poze etc. Vreau sa fac alegerea corecta in achizitionarea unui laptop. Multumesc, dau funda.

20 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Raspunde-i lui iulianP, stie ce sa iti zica el cel mai bine. Restul comentariilor is de rasul pamantului

| DraGfirE a răspuns:

Pai laptopul HP-Pavilion ii pentru gaming e foarte bun dar si lenovo.Ai de ales dintre ele singurele diferente intre ele sunt ca pavilionul are mai mare procesoru ce e bine ca Lenovo si lenevo are cu 250 gb mai mult dar eu zic ca daca iti faci curatenie si asta o sa ai loc deci paviolionul e bun daca il iei pentru gaming daca nu il iei pentru gaming poti sa iei Lenovo.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Pai cele mai bune sunt chiar primele 2, dar dupa mine al doilea e mai bun ca primul deoarece are 2.5 GHz, in rest la performanta imi par cam la felhappy

| IulianP a răspuns:

Si ce buget ai pentru acesta?
Cand vrei sa-l cumperi?
Sa stii ca daca il cumperi pentru jocuri va trebui sa achizitionezi si un coolerpad deoarece se va incalzi destul de mult.
De ce nu cumperi un desktop?

| Anonimus11111 explică (pentru IulianP):

Sall Iuli, pai amun buget de 2300lei, iar leptopul vreau sa-l cumpar pana incepe scoala in cel putin 2 saptamani. Am un deshtop acasa, destul de prof si m-am gandit sa mi-l schimb cu altceva si m-am gandit la un laptop pentru ca il pot lua dupa mine oriunde vreau.

| IulianP a răspuns (pentru Anonimus11111):

Pentru gaming este mai importanta placa video, iar in acest buget intra mai bine un i3 + GT 630M decat un i5 + placa video mai slaba. Eu iti recomand Acer-ul asta: http://www.pcgarage.ro/......ux-black/. Are garantie 2 ani de aceea nu trebuie sa-ti faci griji.
Cand vine vorba de fiabilitate poti avea ghinion si cu Asus, HP, MSI, etc.
Cum spuneam iti recomand sa cumperi si un cooler, si anume asta: http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/cooler-master/notepal-x1/

| Anonimus11111 explică (pentru IulianP):

Sti, vreau sa cumpar leptopul cu mana mea, adica sa- ma duc direct la magazin si sa-l achizitionez nu prea ma pricep la achizitionare de pe net, de aceea vreau sa cumpar de la magazinul altex, sunt si ieftine si cred ca si bune. A si inca ceva ca placa video sa aleg nVIDIA sau amd, a auzit ca amd sunt mai bune la calitatea imaginii decat nVIDIA. Vreau parerea ta. Ms

| Anonimus11111 explică (pentru Anonimus11111):

Si inca ceva! Care laptop e mai bun din astea:
Laptop LENOVO Essential G570S, Intel Core i5-2450M 2.5GHz, 15.6", 8GB, 500GB, ATI ROBSON XT, Free Dos
Laptop HP Pavilion g6-2054eq AMD Dual-Core A6-4400M 2.6 GHz, 15.6", 6GB, 750GB, AMD Radeon HD 7670M, Free Dos
Am auzit ca plecile ati sunt destul de bune. Ma refer strict la placa video pentru ca o sa-l folosesc pe jocuri ti-am spus. Ce sa aleg? MS

| IulianP a răspuns (pentru Anonimus11111):

HD 7670M este cu ~ 5% mai performanta decat GT 630M.
Un laptop bun este asta http://www.altex.ro/......m-free-dos
Are un procesor i3 + HD 7670M care se va descurca bine in jocuri.

| Anonimus11111 explică (pentru IulianP):

Ce parere ai despre urmatoarele placi video care e mai buna?
AMD Radeon HD 7670M
ATI ROBSON XT
NVIDIA GeForce 610M
Ma gandeam sa-mi cumpar urmatorul laptop:Laptop LENOVO Essential G570S, Intel Core i5-2450M 2.5GHz, 15.6", 8GB, 500GB, ATI ROBSON XT, Free Dos
Crezi ca placa video ma va ajuta mai mult la jocuri decat recomadarea ta?

| IulianP a răspuns (pentru Anonimus11111):

ROBSTON XT este un 6370M care este o placa video slaba in jocuri. Cea mai buna alegere este HP-ul recomandat de mine cu i3 + HD 7670M care este mai performanta cu 5% decat GT 630M(care este peste GT 610M).

| ICEbalI a răspuns:

Nu sunt mari diferente intre ele.
Eu asi alege Asus X54HR-SX020D
Bafta.

| DustyMan a răspuns:

Eu iti recomand HP pentru ca rezista mult are 2.5 GHz, AMD Radeon si 4 GB ram. Asus rrezista putin ( cam la 2-3 saptamani trebuie sa ii schimbi windows-ul ca incepe sa mearga greu) si Lenovo nu e prea cunoscut deci s-ar putea sa fie mai rau ca Asus. Dar daca ai avea posibilitatea sa iti alegi altceva si recomand Dell Vostro 1500 sau Alienware m18X ( e tot de la Dell si e cel mai bun laptop pentru gaming).

| sltlp a răspuns (pentru DustyMan):

Ce prostii spui. tu te auzi?

| DustyMan a răspuns (pentru sltlp):

Nu cred ca cineva care a raspuns la intrebarea ta stie mai multe despre IT si tehnologie decat mine

| sltlp a răspuns (pentru DustyMan):

Esti prea ingamfat, vez ca ai ramas in noroi, si praf, dustyman. Lauda-te, dar tu esti zero barat la it.

| DustyMan a răspuns (pentru sltlp):

Asculta-ma pe mine pentru ca dupa o sa plangi ca ti-ai luat Asus si o sa trebuiasca sa-ti reinstalezi windiws-ul odata la 3 saptamani. Cele mai bune sunt Hp, Dell si Alienware. Uita-te si pe siteuri si vezi va Asus si Acer sunt ultimele.

| sltlp a răspuns (pentru DustyMan):

Cele mai proaste sunt HP(HP au fost candva bune), da Dell is bune, iar Alienware e Dell dar la preturi de 2 ori cat valoarea lor. Si na, ca am Asus, si nu am mai repus win de jumatate de an. ce treaba are sistemul de operare cu lapotpul, respectiv producatorul. Acer, erau slabe(ai dreptate), seria lansata recent e ceva mai ok(nu mai e ultima). Cat despre Lenovo, e foarte foarte cunoscut, dar nu cu acest nume(Lenovo) daca ai auzit de IBM, atucni ar trebui sa stii si de Lenovo. ar trebui sa iti apstrezi o parte din comentarii, si sa te orientezi dupa ce conteaza cu adevarat. daca scrie Asus sau Acer nu inseamna neaparat ca nu e bun.

| DustyMan a răspuns (pentru sltlp):

Daca vrei un laptop pentru gaming trebuie sa iti spun de 1000000 de ori?/ Nu-ti lua Asus. HP-ul are AMD RADEON si 2.5 GHz si e perfect. Si da DELL e scump pentru ca daca vrei un laptop bun trebuie sa platesti mai mult. Eu am un Dell Vostro1500 si un Dell Inspiron 6000 si amandoua inca merg perfect si Inspiron-ul e de 7 ani si Vostro-ul e de 5 ani. Asa ca daca vrei la gaming te avertizez nu-ti lua Asus ia-ti HP

| sltlp a răspuns (pentru DustyMan):

Frate, eu am incercat s aiti explic frumos, tu o tii pe a ta.