| sorin2407 a întrebat:

Pot monta 2 ventilatore cu 3 pini la o placa de baza la care am liber doar 3 pini? Placa de baza este aceasta http://www.emag.ro/placa-de-baza-asrock-socket-1155-h61m -dgs/pd/E1X9KBBBM/

Răspuns Câştigător
| maturgrizonat a răspuns:

Exista adaptor:
https://www.google.ro/......ps?/search

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Http://i.imgur.com/oTfsQwz.jpg
Ti le-am notat cu rosu. Sa-ti tot pui ventilatoare. Tu nu citesti pe placa?

| sorin2407 explică (pentru K0sti):

Cei 4 pini de langa slotul RAM este ocupat de ventilatorul CPU. Cei 3 pini dintre slotul PCI si socket este ocupat de unu din ventilatoarele puse de mine. Iar cei 4 pini din coltul stanga jos este liber dar nu ii pot folosi deoarece ventilatorul meu are 3 pini dupa cum am spun in intrebare.

| K0sti a răspuns (pentru sorin2407):

Pai tu ai spus sa pricepi tu. Spune sa pricepem si noi! Si ce daca are 3 pini? Pui pe 3 pini, ramane unul nefolosit. Nu stiu ordinea pinilor, da ii iei prin incercari. Ori primi 3 de la stanga la dreapta, ori invers!

| maturgrizonat a răspuns:

O solutie este alimentarea ventilator 2 direct din sursa.