| ALEXXXL19 a întrebat:

Pot sa pun un ssd de laptop pe un PC.ssd de 2.5 pe PC? Direct sau trebuie ceva adaptoare.

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca ai mufa sata, sigur ca poti. Direct, fara alte chestii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mudokins78 vorbeste aiurea. Daca slotul este unul special pentru laptop iti trebuie si adaptor. Este vorba de slotul M2. Daca este SATA nu-ti trebuie dar dimensiunea HDD-ului (SSD) fiind mai mica iti trebuie un adaptor (ca un fel de rack): http://bit.ly/2U4UQ6T

| REMiXDJ a răspuns:

Orice SSD poate fi pus si pe laptop si pe PC daca se imtrunesc conditiiele de mufe corespunzatoare adica cablude de date si alimentarea.Pe PC ai un hard disk - uitate ce fel de mufe are, apoi te uiti la sursa ta ce mufe si model ai libere si apoi faci o comparatie daca mufele ce le ai libere pot fi conectate la SSD-ul de la laptop. Daca da, e ok, unele surse noi care sunt model cu cabluri detasabile au in set mai multe tipuri de conectori in clusiv si acelea model de laptop.In caz ca mufele nu se potrivesc, te duci cu SSD-ul la un magazin de calculatoare, le spui ca vrei sa pui SSD-ul in PC pe una din conexiunile tip USB de pe placa de baza si o sa iti dea ce cablu iti trebuie si o sa iti si explice cum se face.

| RAY a răspuns:

Ce adaptoare viseaza uni, cumperi ssd ala si in pachet poti gasi unde sa bagi ssd si daca nu il bagi nu se intampla nimic il pui pe hardul normal, ca doar nu e mecanic nu se misca

| mihai69 a răspuns:

Da, cu un adaptor.

| mudokins78 a răspuns:

Nu iti trebuie nici un adaptor!
sursa pc-ului are mufa neagra subtire si lata, iti trebuie doar o fisa sata pentru date pe care o mufezi-ssd/placa de baza! Atat!
Succes!

| DanyDav a răspuns:

Adaptor.

| ALEXXXL19 explică:

Normal un adaptor de prindere. Dar la conesiuni. Adică sata date și mufa de alimentare. Nu știu n-am făcut niciodată. Vreau sa cumpăr un ssd Kingston 120 GB sata 2.5 pentru sistem e mai repede decât hdd.