| stefstefansteff123 a întrebat:

puteti sa imi spuneti si mie o placa de baza si un procesor compatibile cu ceea ce am eu? Am asa 8 gb ram ADATA Premier 4GB DDR3 1600MHz CL11, o sursa SEGOTEP atx-500wh.o placa video ASUS 210-sl-1gd3-brk. Mi-ar placea o placa de baza ce sa ma lase sa pun un i3, i5 sau chiar i7. Nu mai vreau o placa de baza cu procesor incorporat, asa ca spuneti-mi si mie una daca stiti.

4 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Ce buget ai? Ce model este sursa? Oricum nu merita sa iei ceva performant pentru ca placa video este slaba si va face bottleneck

| stefstefansteff123 explică (pentru Mihai1810):

Frate, vreau doar model pentru ele nu vreau acum ultimele generații. Am întrebat doar modelul de placa de baza si procesor ce sa meargă

| Mihai1810 a răspuns (pentru stefstefansteff123):

Intrebarea ta suna cam asa "aveti mere destul de rosii nici mici nici mari dar rosii?" Eu pot sa iti pun si un procesor de 3000 lei dar si unul de 150, depinde ce vrei tu. D-aia intotdeauna cand vrei sa cumperi niste componente sau sa faci o configuratie trebuie sa mentionezi un buget/

| EusebiuPWN a răspuns:

Orienteaza-te spre piata second hand. Daca vrei ceva mai de ultima generatie, trebuie sa schimbi si ramii. Iti recomand sa te uiti dupa un kit de i5 4460 + placa de baza socket 1150.