| alexAlexalex9991 a întrebat:

Puteti sa-mi explicati si mie chestia cu pointerii la parametrii unei functii, adica nu inteleg
de ex
int suma ( int *nr1, int *nr2 )
Care este diferenta daca as folosi variabilele normale, si daca puteti sa-mi spuneti si mie ce face functia sizeof();
E voraba despre limbajul c, compilatorul gcc.
Thx, dau funda!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de ce vrei sa faci cu variabilele respective si ce vrei sa stochezi in ele.

avantajele sunt multe in a folosi pointeri, poti modifica valoare aflata la o anume adresa, deci sa modifici mai multi parametri in cadrul functiei care sa isi pastreze valoare si dupa executia acesteia, teoretic daca e vb de vectori trimiti doar o adresa ca parametru si nu tot sirul de valori ceea ce inseamna o viteza mai buna de executie samd

| Radu284 a răspuns:

Sizeof() iti da cati octeti are o structura, un tip de date, etc.

Pointerii intr-o functie te ajuta sa modifici niste variabile fie globale, fie din alta functie. O functie poate intoarce numai un parametru, prin pointeri poti modifica mai multi parametrii care nu apartin functiei.