| AlexandruHS a întrebat:

Salut.
Am nevoie de ajutor. Sunt la lectia subprograme, desigur ca la informatica, si nu inteleg un lucru: de ce este important si cand trebuie sa stiu sa folosesc parametrii. De exemplu am trei situatii:
I. "var a, b:integer; procedure schimb;
II. "procedure schimb(var a, b:integer);
III. "procedure schimb( a, b:integer);
Care este diferenta dintre I, II si III?
Daca puteti sa-mi explicati chiar voi as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

I. aici folosesti variabile globale definte in afara procedurii. De aia functia nu are niciun parametru.

II. aici folosesti parametri prin referinta. folosind cuvantul var tu trimiti doar adresa respectivelor variabile, ceea ce iti permite ca dupa apelul procedurii valorile lui a si b modificate in interiorul acesteia sa se pastreze

III. aici trimiti parametrii prin valoare, adica orice modificare asupra lui a si b se va obseva doar in cadrul procedurii