| Radu506 a întrebat:

Quad Core este facut tot de Intel? Daca da, care e diferenta intre i5 si Quad Core?

Răspuns Câştigător
| Beretta a răspuns:

Quad=4
Core=nucleu
Quad core=procesor cu 4 nuclee
i5 are 4 nuclee
i5 ->procesor quad core

11 răspunsuri:
| tudo393 a răspuns:

Nuuu..deci exista quad core facut de AMD si facut de Intel. Diferenta este ca i5, fiind o generatie mai buna este mai performant decat Intel quad core simplu..mai ales ca la achizitionarea placii de baza, vei avea surpriza ca mai mult de quad core nu vei putea.Pe cand o placa de baza de i5 suporta si i7, deci nu vei ramane in urma cu cerintele de sistem.Aaa, si ca sa stii, si i3 e qud core, chiar daca scrie acolo ca e dual..are 2 nuclee fizice si 2 virtuale, dar cele virtuale actioneaza exact ca cele 2 fizice. Daca vrei sa iti faci pc sa ma intrebi ca sunt in domeniuhappy!

| Radu506 explică (pentru tudo393):

Nu pc, am un laptop Acer aspire 5750g si s-a stricat coolerul de la procesor.Si pe site'uri zice Cooler Acer aspire 5750g si cooler Acer aspire 5750G Quad Core.Eu cannd intru pe device manager imi arata 2 procesoare Intel I5(TM)...Ce sa fac?

| Beretta a răspuns (pentru Radu506):

Din moment ce nu ai specificat ca ai laptop am presupus ca vorbesti de i5 pentru pc, sunt si i5 cu 2 nuclee fizice si 4 virtuale

http://www.doctor-laptop.ro/products/Cooler-laptop-Acer-Aspire-5750g.html
http://www.doctor-laptop.ro/......-Core.html

Scrie pe site-ul lor "Atentie: la acest model de laptop exista 2 tipuri de cooler - sunati pentru stabilirea compatibilitatii cu laptopul dumneavoatra!", nu am cum sa stiu cumpatibilitatea acestui cooler cu procesorul tau, suna-i pe aia si afli cel mai sigur
Dar logic ar fi sa fie primul, din moment ce ai procesor dual core, dar totusi suna-i pe aia

| KodrutZ a răspuns (pentru Beretta):

2 fizice si inca doua virtuale > hyperthreading, nu? Ca mi se pare putin ciudat 2 fizice si 4 virtuale... dar poate am ramas eu in urma, deh.

| Beretta a răspuns (pentru KodrutZ):

2 fizice 2 virtuale - nu e hyperthreading
2 fizice 4 virtuale - hyperthreading
procesor cu hyperthreading http://ark.intel.com/products/65523
procesor fara hyperthreadin http://ark.intel.com/products/65520/

| tudo393 a răspuns (pentru Radu506):

Nu prea stiu cu coolere si d-astea. oricum e urata treaba.

| KodrutZ a răspuns (pentru Beretta):

Pai daca am un i3, sa zicem, ca fix asta se intimpla sa am acum, care are 2 fizice si 2 virtuale, decit in total 4, discutam de hyperthreading, corect? Din ce zic baietii astia aici - https://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading - toata seria i are hyperthreading.

| Beretta a răspuns (pentru KodrutZ):

"For each processor core that is physically present, the operating system addresses two virtual or logical cores, and shares the workload between them when possible."
Din cate stiu eu generatia actuala de procesoare Intel
i3 are 2 nuclee fizice 4 virtuale
i5 are 4 fizice 4 virtuale
i7 are 4 fizice 8 virtuale
Dar daca vrei sa fii sigur daca procesorul tau are hyperthreading, scrii numele procesorului, te duci pe site-ul Intel si scrie acolo daca are sau nu
uite exemplu jos la Intel hyper threading technology

| KodrutZ a răspuns (pentru Beretta):

Saaau, cauti pe google "nume procesor hyperthreading" - http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819115077, deci se pare ca i3-ul are.

| Beretta a răspuns (pentru KodrutZ):

Sau asa :)
Apropo, uite si la video-ul asta
http://www.intel.com/......video.html

sau lista completa cu procesoare care au hyperthreading de pe site-ul Intel
http://ark.intel.com/search/advanced/?s=t&HyperThreading=true

Si se pare ca exista si un i5 pentru desktop cu hyperthreading( 3470T ), desi se pare ca mai nimeni nu-l foloseste

| KodrutZ a răspuns (pentru Beretta):

Oh, da, tare lista, mai ales sobita aia de Prescott, ce vremuri. Pai i5-ul nu prea isi are locul, fiindca fie iei i3 sau G... cit naiba sint Celeroanele astea noi pentru desktop, fie sari direct la i7. Eu am i3 cu placa de baza cu B75 si SSD, si pot spune ca in 95% din situatiile din viata reala cu care are de-a face un utilizator obisnuit sterge pe jos cu mama i5-ului fara SSD.