| Alexers3 a întrebat:

Recent am achizitionat o placa video AMD Radeon Rx Vega 56 Sapphire Pulse de pe pc garage. Problema e ca sursa mea nu are conectorii necesari pentru placa. Am nevoie de ajutor pentru a alege o sursa buna, primele mele idei ar fi

https://www.pcgarage.ro/surse/njoy/woden-80-plus-gold-85 0w/

https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/focus-plus-80-plu s-gold-7 50w/

Nu ma prea pricep la componente si nu stiu daca aceste surse se vor potrivi la placa mea video. As dori pareri si propunere daca se poate.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aceasta e placa?

https://www.pcgarage.ro/......bm2-pulse/

Ai nevoie de o sursa ce are minim 2 iesiri PCI-E cu 8 pini

sau mai degraba cauta cu 6+2, pentru ca cele care au 8 sunt foarte scumpe si pe pcgarage exista exact 3 bucati.

Spune un buget maxim, exista surse foarte bune si la circa 350-450 RON, insa nicidecum nJoy...

Oricare dintre cele de mai jos e o alegere buna, unele au 2 iesiri PCI-E 6+2, altele au 4 (in caz ca doresti vreodata SLI).

https://www.pcgarage.ro/......ri-sata-6/

Eventual, in functie de carcasa pe care o ai, s-ar putea sa constati ca sursa aleasa are cablurile putin cam scurte.
Din experienta, Corsair au cabluri destul de lungi, insa cum spuneam depinde de carcasa si de traseul dorit/creat de tine.
Daca chiar e nevoie, exista prelungitoare, in carcasale mai spatioase (FullTower) oricum e nevoie de ele.

Eu as lua asta:
https://www.pcgarage.ro/surse/corsair/rm650-2019-80-plus-gold-650w/

pentru ca e printre putinele din sectorul acesta de pret ce vine cu standardul ATX 2.4, e full modulara, si sta cel mai bine la capitolul amperaj-voltaj.
Nu doar ca ofera cele mai mari valori dintre toate sursele sub 500 RON,

+3.3V 20 A
+5V 20 A
+12V 1 54 A
-12V 0.3 A
+5Vsb 3 A

, dar sursele Corsair scot chiar mai mult decat scrie pe ele.

| Alexers3 explică (pentru NLS):

Bugetul maxim este de 500 de lei. Pc-ul cumparat a fost pre built, este un HP compaq elite 8300, upgrade-ul vreau sa-l fac de la un gtx 1050 la rx vega 56 si sa schimb sursa, dar, acum nu sunt sigur de placa de baza deoarece aceasta este un HP 3396 si nu am idee daca trebuie sa schimb si placa de baza.

| NLS a răspuns (pentru Alexers3):

E vorba de un microtower?

Spune dimensiunile carcasei...

In acest caz, desfa capacul si fa o poza sursei, sau masoara dimensiunile.

Nu stiu daca sunt construite cu surse lungi si inguste, de server, sau cu surse normale pentru Worstation-uri...
Insa aproape sigur NU folosesc standardul ATX (cele pentru seria Z folosesc un standard proprietar HP).
Exista desigur adaptoare, asta e partea "frumoasa".

| Alexers3 explică (pentru NLS):

Carcasa este mid tower si din cate am observat placa video intra usor in slot si incape lejer in carcasa. problema este ca la sursa actuala nu am conectori 6+2 si nu pot alimenta sursa.

| Alexers3 explică (pentru NLS):

In legatura cu sursa ma voi interesa cand voi ajunge acasa.