| anonim_4396 a întrebat:

Recent mi-a aparut o chestie pe ecran care sria ceva de geanu ca mai am 70 H si ca fisierele se cripteaza.

Se numea Locked v2 stiti cumva ce este?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Mda... te-ai ales cu o frumușață de troian (virus) care te va lăsa și fără fișiere pe PC.
Boot-ează în „safe mode" > CtrlAltDel și kill toate programele care rulează și nu sunt lansate de tine, apoi șterge fișierul executabil al virusului de peste tot pe unde e împrăștiat, apoi șterge și din regiștri orice e legat de el.
O altp metodă: reinstlarea S.O. „pe curat" (cu formatarea HD).
Încă una: un CD boot-abil cu antivirus pe el; bootezi de pe CD și pui a/v-ul la muncă.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Aplicația asta e un virus real, ce se confundă ușor cu aplicația de criptare a datelor disponibilă în windows.Singura variantă de a scăpa de asta este o dezinfectare urgentă a datelor de pe hard disc, și de asemenea verificarea acestuia sa vezi dacă virusu nu te-o lăsat și cu bad-uri logice pe hard disc(se aplică în special în cazu în care ai activat ilegal windows cu idioțeniile de loadere de pe google=>sector de boot infectat, ai folosit soft furat ce este contrafăcut cu viruși reali=>aplicații malițioase de genu ăsta sau ai folosit o copie contrafăcută de Windows, atenție contrafăcută nu pirat că nu e tot una!), și de asemenea să previi migrarea acestuia pe internet din cauza pc-ului tău.

| GabiLeonte2 a răspuns:

Nu iti fie teama Locked V2 este un program care ajuta la securitatea fisierelor.
Criptarea este procesul prin care fisierelori li se pune o parola sau ceva de genu asta.
Va trebui sa ai mare grija. PROCESUL ACESTA E UN PROCES CARE NU TREBUIE INTRERUPT!
Sper sa iti fiu de ajutor!