| NacRonDX a întrebat:

Recent mi-am desfacut laptop-ul (Dell Inspiron 1545) cu intentia de a schimba pasta termoconductoare si de a curata ventilatorul.
Dupa ce operatia a fost efectuata, am lasat laptop-ul pe birou pentru aproximativ o ora, dupa care am vrut sa-l deschid.Acesta s-a comportat normal pana in momentul in care am deschis un joc (League of Legends) moment in care cooler-ul incepe sa lucreze mai puternic (pentru a putea tine pasul cu temperatura procesorului), insa dupa aproximativ 3 min. de "loading screen" cooler-ul a luat-o razna scotand un sunet puternic si facand laptop-ul sa vibreze.

Intrebarea mea este urmatoarea.
Ce a putut cauza acest lucru? Ce pot face sa-l indrept?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cati bani ai dat pe pasta de curiozitate?

| darrio2007 a răspuns:

Ti s-a rupt o pala de la elicea ventilatorului.

| NacRonDX explică (pentru darrio2007):

Nu cred, daca nu intru in joc, adica stau doar pe youtube/facebook totul este in stare perfecta de functionare.

| iamSeBy a răspuns:

Probabil nu mai raceste bine procesorul si il tureaza mai tare. Mai desfa-l o data si verifica daca sta lipit de procesor coolerul si incearca sa mai stragni surubelele.

| gelu1970 a răspuns:

Daca atunci cand ai curatat ventilatorul l-ai deschis, asa cum fac si eu, posibil cand i-ai pus suruburile sa nu fie bine pus in locul lui. in cazul in care nu l-ai deschis ca sa scoti tot ceea ce are in interior posibil sa fii ramas scama in interior. de asemenea, e important atunci cand schimbi pasta termica sa pui cantitatea necesara: nu foarte multa si nici foarte putina. in caz contrar are efect invers, caldura procesorului nu va fi preluata si temperatura iti creste mult in general cand il soliciti mult. parerea mea e ca ventilatorul incepe sa vibreze deoarece nu e fixat exact in locul sau. stiu ca nu e o placere, insa eu l-as deschide iarasi. asa nu poti sa il folosesti.